4 maja 2025 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Rozmowa z panem od Kossaków o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Spread the love

Rozmowa z panem od Kossaków o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Cykl: Rozrywki sówki

Rok Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej nadal trwa. Już 13 maja w Szczecinie czytelnicy będą mogli się spotkać z jego inicjatorem, specjalistą od rodziny Kossaków i autorem książek o członkach tej familii Rafałem Podrazą.  W rozmowie z Anną Neugebauer opowie o patronce literackiej roku 2025.

Już 13 maja 2025 roku o godzinie 17.00 odbędzie się kolejne wydarzenie wpisujące się w szczecińskie obchody roku Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Czytelnicy i miłośnicy jej twórczości będą mogli dowiedzieć się więcej o starszej córce Wojciecha Kossaka. W rozmowie z Anną Neugebauer opowie o niej inicjator roku Poetki, specjalista od rodziny Kossaków i autor książek o członkach tej familii Rafał Podraza. Wydarzenie odbędzie się w Saloniku u Anny (w Restauracji Kresowej).

Jak możemy przeczytać w uchwale Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, 9 lipca 2025 roku minie 80. rocznica śmierci jednej z największych polskich poetek Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Twórczość urodzonej w Krakowie wnuczki, córki i siostry wielkich Kossaków od lat jest obiektem badań największych autorytetów skupionych przy Instytucie Badań Literackich w Warszawie. Poświęcono Jej sześć książek biograficznych, kilkanaście dokumentów radiowych i telewizyjnych, a Jej życie stało się kanwą dla sztuk teatralnych. (…)

We wspomnianym dokumencie zwraca się uwagę na to, że tomiki z wierszami poetki w dalszym ciągu są wznawiane, czytane i tłumaczone, między innymi na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, szwedzki, chiński, japoński i hindi. Ponadto utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wykonywane były jako piosenki przez takich artystów, jak Ewa Demarczyk, Anna German, Irena Santor, Czesław Niemen, Halina Kunicka, Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Kayah, Natalia Kukulska, czy Sanah.

Rafał Podraza – nazywany przez innych kossakologów  panem od Kossaków –  przypominał współczesnym czytelnikom nie tylko o Magdalenie Samozwaniec, ale również o jej starszej siostrze Marii. Przygotował do druku dziennik  Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej: Szatan wojnę spłodził. Zapiski 1939-1945. Na podstawie tej publikacji w 2024 roku powstał audiobook i zainicjowano czytanie performatywne  Zapiski z umierania w opracowaniu Rafała Podrazy. Całość wyreżyserowała dziennikarka Polskiego Radia Szczecin Małgorzata Frymus.

A w roku 2025 Zapiski z umierania trafiają do czytelników w formie książki wydanej nakładem Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska chorowała na raka szyjki macicy. W swoich wspomnieniach bardzo obrazowo opisywała przebieg choroby, która doprowadziła do jej śmierci.

Wstęp wolny.