
Konkurs na wiersz o wojsku
Cykl: Blogowe wiadomości

Fot.: cromaconceptovisual z Pixabay.
Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej reprezentowany przez Wojskowe Koło Literackie IN AETERNUM, przy współudziale Związku Literatów Polskich Oddziale w Szczecinie zorganizował Konkurs Literacki na Wiersz o Wojsku. Inicjatywa adresowana jest do osób niepełnoletnich i pełnoletnich niezrzeszonych w związkach literackich. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 maja 2025 roku.
Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej reprezentowany przez Wojskowe Koło Literackie IN AETERNUM, przy współudziale Związku Literatów Polskich Oddziale w Szczecinie zorganizował Konkurs Literacki na Wiersz o Wojsku. Inicjatywa adresowana jest do osób niepełnoletnich i pełnoletnich niezrzeszonych w związkach literackich. Jej celami są: inspirowanie do aktywności twórczej, rozwijania talentów i rozbudzania kreatywności, propagowanie piękna języka polskiego, zainteresowanie twórczością poetycką, kreowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku wojska oraz służby wojskowej, a także kształtowanie patriotycznych postaw i etosu munduru wojskowego.
Każdy uczestnik może zgłosić od jednego do trzech wierszy o szeroko rozumianej służbie wojskowej. Na pracę konkursową powinny się składać wiersze białe lub rymowane o minimalnej objętości dwunastu wersów. Nie mogą być wcześniej publikowane, ani wysyłane na inne konkursy. Do przesłanych wierszy należy dołączyć kopertę opisaną hasłem (hasło należy umieścić także, jako podpis pod wierszem) zawierającą dane osobowe, rok urodzenia, adres zamieszkania, nr telefonu oraz kartę zgłoszeniową stanowiącą załącznik regulaminu konkursu. Zgłoszenia na adres organizatora można wysyłać listownie do 31 maja 2025 roku. Adres: Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 70-392 Szczecin, ul. Wawrzyniaka 5.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 czerwca 2025 roku. Komisja konkursowa w składzie Leszek Dembek (przewodniczący), Zbigniew Jahnz (członek) i Anna Puterko-Grajek (sekretarz) wyłoni laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca oraz wyróżnionych. Na laureatów czekają nagrody i dyplomy. Autorzy prac wyróżnionych będą mogli wziąć udział w ogólnopolskim konkursie literackim organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.