Spotkanie z Małgorzatą Hrycaj i jej muzami
Cykl: Rozrywki sówki
Już 18 grudnia 2024 roku w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych odbędzie się spotkanie z autorką tomiku wierszy muz (wy)obcowanie, Małgorzatą Hrycaj. Wystąpi ona nie tylko poetycko, ale również tanecznie razem z tancerkami z Pracowni Tańca Etnicznego w Pałacu Młodzieży-PCE w Szczecinie. Wydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu Marka Kazany. Z poetką porozmawia Magdalena Sowińska.
18 grudnia 2024 roku o godzinie 17.30 w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych odbędzie się spotkanie promujące piąty tomik wierszy Małgorzaty Hrycaj zatytułowany muz (wy)obcowanie. Książka została wydana w serii:akcent wydawanej przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie. Prezentację poezji uświetni taniec, inna pasja autorki. Zatańczą wraz z nią tancerki z Pracowni Tańca Etnicznego w Pałacu Młodzieży-PCE w Szczecinie, pod kierunkiem Justyny Kozłowskiej. Gościnnie wystąpi muzyk jazzowy, Marek Kazana. Z poetką porozmawia Magdalena Sowińska.
Jak możemy przeczytać we wstępie redaktorki serii:akcent, Róży Czerniawskiej-Karcz, Współczesny Parnas, pełen artystów wokół Małgorzaty Hrycaj, wymusza niejako jej muz obcowanie! Przychodzą skąd chcą i kiedy chcą. Nie patrzą na uprawianą formę, rodzaj czy gatunek, teraz już wszystko w jedności i wielości zarazem. Wiersze o muzach stanowią więc naturalny wątek w swej poetyckiej materii. W przemijanie, w kosmiczny i ziemski czas, w jego pory roku. Zwyczajnie wchodzą w niego istoty z mitów, legend, baśni… Czyż poezja nie jest najlepszym sposobem opowiadania o nich. Korzysta z tego Poetka i oddaje im przywilej obcowania z czytelnikami.
Małgorzata Hrycaj jest laureatką licznych konkursów literackich. Publikowała wiersze w wielu czasopismach i e- magazynach kulturalnych, a także w antologiach i almanachach, tłumaczonych na języki: angielski, niemiecki, czeski, portugalski i niderlandzki. Jej utwory były czytane w audycjach radiowych. Pisze również artykuły do prasy. Członkini i sekretarz Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie, autorka zbiorów poezji Pod baldachimem krwawnika, Aponia w ogrodzie, Cud oddychania i Sztuka (od)chodzenia oraz prozy Baśń o szczęściu.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.