![](http://edisanonimaart.pl/wp-content/uploads/2024/12/Hrycaj_muz_obcowanie-1-893x641.jpg)
Nowy tomik poezji Małgorzaty Hrycaj![](http://edisanonimaart.pl/wp-content/uploads/2024/07/sowka-patronuje-2-150x150.png)
Cykl: Blogowe spotkania literackie
Członkini i sekretarz Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie, autorka zbiorów poezji Pod baldachimem krwawnika, Aponia w ogrodzie, Cud oddychania i Sztuka (od)chodzenia oraz prozy Baśń o szczęściu wyda wkrótce w serii:akcent nową książkę: muz (wy)obcowanie.
(…) Po żmudnym szukaniu rozproszonych akcentów, niekoniecznie poetyckich, które mogą, ale nie muszą być śladami hybrydowej Kozicy… jej rączych kopytek w wygodnych traperach wędrowniczki. Poetki – zbierającej natchnienia na górskich szlakach, w leśnych gęstwinach, na kwietnych łąkach… czasami w zacisznych szelestach książek, pośród 8 wierszy wymykających się doznaniom, pytaniom, pojęciom… Dokąd doprowadzi obcowanie z muzami Ją i mnie? Nas? Czy nie do (wy)obcowania właśnie z tego i nie z tego świata, jak sugeruje zwodniczym tytułem? (…) – pisze we wstępie do książki muz (wy)obcowanie redaktorka serii:akcent wydawanej przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, Róża Czerniawska-Karcz.
Tytuł najnowszego tomiku Małgorzaty Hrycaj powstał nie tylko w związku z zawartymi w nim wierszami, ale także okładką. Znajduje się na niej zdjęcie artystyczne Marii Kuczary, na której widzimy postać przypominającą anioła.
– Muza ma nas uskrzydlić. To niekoniecznie anioł, może to być po prostu czyste natchnienie albo człowiek. A patrząc na skrzydła postaci na okładce, nie wiemy, czy by ją uniosły, czy nie. Stąd też dwuznaczność, bo może to jest muza bezsilna, wyobcowana we współczesnym świecie – mówi poetka.
Małgorzata Hrycaj jest laureatką licznych konkursów literackich. Publikowała wiersze w wielu czasopismach i e- magazynach kulturalnych, a także w antologiach i almanachach, tłumaczonych na języki: angielski, niemiecki, czeski, portugalski i niderlandzki. Jej utwory były czytane w audycjach radiowych. Pisze również artykuły do prasy. Członkini i sekretarz Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie, autorka zbiorów poezji Pod baldachimem krwawnika, Aponia w ogrodzie, Cud oddychania i Sztuka (od)chodzenia oraz prozy Baśń o szczęściu.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.