Spotkanie z autorką książki „Krzyk…”
Cykl: Rozrywki sówki
W sierpniu odbędzie się spotkanie promujące najnowszą książkę Danuty-Romany Słowik zatytułowaną Krzyk… Gatunek jest niejednorodny. Na stronach publikacji znajdziemy i prozę, i dramat. W INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych z autorką porozmawia Róża Czerniawska-Karcz.
26 sierpnia 2024 roku o godzinie 17.00 w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych odbędzie się spotkanie promujące 9. książkę w dorobku Danuty-Romany Słowik zatytułowaną Krzyk… Z autorką i ilustratorką publikacji wydanej w serii:akcent porozmawia redaktorka serii wydawniczej Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie, Róża Czerniawska-Karcz. Fragmenty książki będzie czytała aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, Krystyna Maksymowicz.
Co czytelnik znajdzie w nowej książce Danuty-Romany Słowik? Zajrzyjmy do wstępu Róży Czerniawskiej-Karcz: (…) Życie – najzdolniejszy dramaturg, najwybitniejszy reżyser, scenarzysta i scenograf, operator obrazu i dźwięku… bez castingu przydziela role i każe grać bez próby, bo wtedy obrazy są najprawdziwsze… emocje najintensywniejsze, nie ma czasu na fałsz czy udawanie… To z niego wszystkie inspiracje, wizje, doznania, doświadczenia… tylko czerpać i tworzyć zapis… Temat – proszę bardzo – niesprawiedliwe oskarżenie, najście bez nakazu w mieszkaniu, przeszukanie, aresztowanie, porwanie, przesłuchanie, zastraszenie, zwolnienie, umycie rąk. Czas – proszę bardzo – Wielkanoc / lata dwudzieste XXI wieku. Miejsce – proszę bardzo – spokojne miasteczko gdzieś w Polsce. Bohaterowie – proszę bardzo – Kobieta / emerytka / malarka / pisarka. Czarny charakter – proszę bardzo – aparat władzy i ucisku / tajni funkcjonariusze policji kryminalnej / w tle Sąd i Prokuratura. Motyw – proszę bardzo – absurdalne oskarżenie o kradzież i pozbawienie dóbr osoby bezdomnej! Przecież to już było! I u Orwella, i u Kafki, i u samej autorki >>Tułaczych losów<< też, gdy pisała książkę-dziennik >>A Majka siedzi<<. Albo w swojej ostatniej dystopijnej powieści >>Déjà vu 1984<<.
Danuta-Romana Słowik prócz wcześniej wspomnianych pozycji literackich we fragmencie wstępu do najnowszej książki, ma na koncie takie publikacje prozatorskie, jak Ostatni rozdział… Tułaczych losów, Rozmowa… z jednej nocy, Historie z życia wzięte. W jej dorobku znajdziemy także poezję: Europa bez granic. Zbiór wierszy pisanych na obczyźnie czy Złamać skrzydło motyla. Publikowała również w prasie. Laureatka konkursu literackiego zorganizowanego w 2011 roku przez Konsulat RP w Kolonii wraz z Kolońskim Uniwersytetem – Wydział Slawistyki. W 2017 roku została wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Józefa Bursewicza O Złotą Metaforę.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.