
Spotkanie z poezją Moniki Miłosz
Cykl: Rozrywki sówki
26 lipca w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych odbędzie się spotkanie z Moniką Miłosz promujące jej debiutancki tomik wierszy zatytułowany zupełnie niedaleko gdzieś dwa kroki za …i głębiej. Spotkanie poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz. Oprawą muzyczną zajmie się Grzegorz Haciski.
Już 26 lipca 2024 roku o godzinie 18.30 w INKU Inkubatorze Sektorów Kreatywnych odbędzie się spotkanie z Moniką Miłosz promujące jej debiutancki tomik wierszy zatytułowany zupełnie niedaleko gdzieś dwa kroki za …i głębiej. Spotkanie poprowadzi poetka, publicystka, animatorka kultury, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie i redaktorka serii:akcent, Róża Czerniawska-Karcz. Oprawą muzyczną zajmie się Grzegorz Haciski.
Świat słowa Moniki Miłosz to rzeczywistość utkana w dialogu z samą sobą – gdzieś / dwa kroki za przyziemnością / często chowam się w cieniu / własnej maski // ze sobą w sobie / tańczę w rytm serca //. Gdzie ja liryczne jest konkretnie niekonkretne, gdzie poetka/poeta, ten z zupełnie niedaleko rejestruje czas i przestrzeń pomiędzy wersem a muzyką strofy, gdyż to melodia słów staje się uniwersalną bohaterką godzin czy chwil, uczestniczką zdarzeń, spisanych emocji o świcie czy późną nocą, wywołującą srebrzyste metafory w rozmowie z Księżycem… – czytamy we wstępie do książki. Więcej z pewnością dowiemy się z samej publikacji i podczas spotkania.
Monika Miłosz publikowała do tej pory wiersze na łamach Ziemi Strzeleckiej (2000), Pryzmatu Literackiego (2023), Czterech Zeszytów and after (2024). Jej utwory znalazły się również w dwóch antologiach: W rytmie poezji 2 Fundacji Kamena Łódź (2022) i Niosąc pomoc Olusiowi, antologii charytatywnej wydanej przez Edu-Art (2023). Zajęła pierwsze miejsce w Turnieju Jednego Wiersza Od Morza do Tatr, który odbył się w 2023 roku. W tym samym roku jeden z jej wierszy został wyświetlony na ścianie kamienicy przy ulicy Brackiej w Krakowie w ramach projektu Wiersze na murach.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.