23 lipca 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Wydawnictwo Czarne przypomina historię Potwora z Florencji

Spread the love


Sprawdź, gdzie kupić

Wydawnictwo Czarne przypomina historię Potwora z Florencji

Cykl: Blogowe spotkania literackie 

Historia tego seryjnego mordercy przekroczyła granice Italii. Zabójstwa i śledztwo w jego sprawie były inspiracją dla Thomasa Harrisa przy pisaniu Hannibala. Już 26 lipca nakładem Wydawnictwa Czarnego ukaże się reportaż pod tytułem Potwór z Florencji. Śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Autorami są amerykański dziennikarz i pisarz, Douglas Preston i włoski dziennikarz oraz autor powieści i książek non-fiction, Mario Spezi. Na język polski przełożyła książkę Kaja Gucio.

Już 26 lipca 2023 roku nakładem Wydawnictwa Czarnego ukaże się kolejne wydanie polskie reportażu pod tytułem Potwór z Florencji. Pierwsze wydano w tłumaczeniu Roberta P. Lipskiego. Tym razem na język polski przełożyła reportaż Kaja Gucio.  Historia tego seryjnego mordercy przekroczyła granice Italii. Zabójstwa i śledztwo w jego sprawie były inspiracją dla Thomasa Harrisa przy pisaniu Hannibala. Autorami są amerykański dziennikarz i pisarz, Douglas Preston i włoski dziennikarz oraz autor powieści i książek non-fiction, Mario Spezi. W tej książce nie tylko obnażają słabości włoskiego wymiaru sprawiedliwości i relacjonują w sposób szczegółowy przebieg śledztwa, ale sami stają się jego częścią.

W 1974 roku na wzgórzu pod Florencją ktoś brutalnie morduje parę, która uprawiała seks w samochodzie. W ten sam sposób do 1985 roku umiera dwanaście osób. Tak rozpoczyna się najdłuższe śledztwo w historii Włoch. O udział w zbrodniach podejrzanych jest około stu tysięcy mężczyzn. Kilkunastu zostaje zatrzymanych, ale trzeba ich zwolnić, bo w tym samym czasie Potwór z Florencji atakuje ponownie. Plotki oraz fałszywe oskarżenia rujnują życia wielu osób. Całe pokolenie florentczyków uważa, że zbrodnie odcisnęły piętno na mieście i życiu mieszkańców. Z biegiem czasu samo śledztwo staje się potworem, który pochłania wszystko na swojej drodze. A sprawca nigdy nie został odnaleziony.

Douglas Preston ukończył Cambridge School of Weston oraz Pomona College w Claremont. W latach 1978–1985 pracował w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, gdzie rozpoczął karierę pisarską. Znany jest przede wszystkim z technothrillerów i horrorów. Również autor książek non-fiction i artykułów poświęconych archeologii i paleontologii publikowanych w New Yorkerze. Publikował także w takich periodykach, jak Smithsonian, The Atlantic, Harper’s, Natural History i National Geographic. Laureat wielu nagród. Jest członkiem zarządu Gildii Autorów (najstarszego i największego stowarzyszenia pisarzy i dziennikarzy w Stanach Zjednoczonych).

Mario Spezi żył w latach 1945-2016. Rozpoczynał karierę w pismach Paese Sera i Nazione Sera. W 1975 roku związał się z najstarszym florenckim dziennikiem La Nazione. Zajmował się relacjonowaniem największych śledztw kryminalnych we Włoszech. Wśród nich była między innymi sprawa Potwora z Florencji, czy dotycząca Amandy Knox. Podczas pracy nad jedną ze spraw trafił na dwadzieścia trzy dni do aresztu. Był niesłusznie oskarżony o utrudnianie śledztwa. Książka Potwór z Florencji została napisana przez niego razem z Douglasem Prestonem w 2008 roku.