18 czerwca 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Powrót pana od Kossaków?

Spread the love

Powrót pana od Kossaków?

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Fot.: Archiwum Rafała Podrazy.

Dzisiaj nieco inne Blogowe spotkanie literackie. Zapraszam na  rozmowę z Rafałem Podrazą.

Podobno wracasz do Kossaków?!

Nic się nie ukryje… Wiem, że w 2017 roku, we wstępie do książki Magdaleny Samozwaniec Trzymajmy się! Rady dla młodych i starych zarzekałem się, że nigdy więcej, ale po sześciu latach się złamałem i tak, rzeczywiście, powoli rodzi się książka zupełnie inna, niż wcześniejsze.

To znaczy?

Nie będzie to zbiór wspomnień, a moja opinia. W erze pseudoznawców Kossaków dojrzałem do artykułowania osądów, które są efektem badań i stosownej filtracji pozyskanych informacji.

Tym razem, który Kossak?

Nie będzie to ani Dziadzio, ani Tatko, ani Mamidło, ani Zosia-Paxosia, ani Madzia, ani Coco, ani Reksa, ani Gloria, ani Simona…

…Więc kto?

Fani Kossaków bardzo szybko odkryją brakujące ogniwo.

Ja już chyba wiem! Nie boisz się, że po takiej przerwie zainteresowanie twoją nową książką o Kossakach może być znikome? Dla wielu teraz tą od Kossaków jest Joanna Jurgała-Jureczka.

A dlaczego miałbym się bać? Napisałem kilkanaście książek i nigdy dla mnie nie były ważne słupki sprzedażowe. Jeśli zainteresował mnie temat, siadałem i pisałem. Jak dotąd nie lądowałem w koszach z tanią książką. Uważam, że każdy, kto sięga po Kossaków w wydaniu Asi, w krótszym lub dłuższym czasie trafi i na mnie. Prywatnie z Asią się lubimy i kossakowsko wspieramy.

W Krakowie powstaje muzeum rodziny Kossaków. Czy kontaktowano się z tobą w tej sprawie?

Na pewno nie w taki sposób, w jaki wyobrażałbym sobie kontakt z kimś, kto mógłby, z racji rodzinnych konotacji, brać czynny udział we wspomnianym projekcie. Widać, wiedza MOCAK-u w temacie Kossaków jest na tyle szeroka, że nie potrzebuje konsultacji z rodziną. Ich muzeum, ich prawo. Z wnuczkami Jerzego, ani ze mną nikt w temacie ekspozycji, pamiątek po antenatach się nie kontaktował.

Martwi cię to?

Wcale. Bardziej powinna się martwić dyrekcja MOCAK-u, kiedy będziemy zmuszeni w końcu zabrać głos.

Kiedy książka?

Nie wyznaczyłem  daty. Najważniejsze, że się pisze.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rafał Podraza

Dziennikarz, biograf, autor książek o rodzinie Kossaków. Jego publikacja Magdalena, córka Kossaka wywołała renesans twórczości pisarki. Redaktor nieznanych książek Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.