Spotkanie z Markiem Buszko-Rudnickim
Cykl: Rozrywki sówki
Już 20 czerwca 2023 roku w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbędzie się spotkanie wokół książki Vakho. Czerwone wrota z jej autorem, Markiem Buszko-Rudnickim. Na wydarzenie zaprasza również Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie.
20 czerwca 2023 roku o godzinie 18.00 w sali im. Zbigniewa Herberta (w Książnicy Pomorskiej) odbędzie się spotkanie wokół książki Vakho. Czerwone wrota z jej autorem, Markiem Buszko-Rudnickim. Na wydarzenie zaprasza również Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie. Z pisarzem porozmawia dziennikarka, Anna Kolmer.
Czytelnik książki Vakho. Czerwone wrota wpadnie w bieg zdarzeń straceńczej misji, która może zdecydować o losach wojny polsko-bolszewickiej. Jej front przesuwa się w kierunku Warszawy, a polska armia szykuje się do obrony stolicy. Marszałek Piłsudski planuje wyjścia z coraz bardziej skomplikowanej sytuacji. Postanawia zlecić misję oddziałowi kilkunastu straceńców, która wydaje się niemal niemożliwa do zrealizowania. Jednak Janek i Kuźma Korjatowicz mają pomysł, jak znaleźć to, czego tak pilnie potrzebuje polski wywiad. W tym czasie hordy bolszewickie przerywają polską obronę. Pozostawiają po sobie spaloną ziemię i pomordowanych w brutalny sposób. To druga publikacja Marka Buszko-Rudnickiego dotycząca wojny polsko-bolszewickiej. Prócz niej autor wydał jeszcze książkę Vakho. Wilcze szczenię. Ukazuje w nich mentalność bolszewizmu i jego skłonność do agresji.
Autor ma na koncie serię thrillerów Szpony diabła, Remedium 111, Krwawy bursztyn, które ukazują imperialistyczne dążenia Rosji. W jego dorobku znajdują się także powieści o tematyce paleoastronautycznej: Kołowrót dziejów i Bękarty bogów. Jako dziennikarz pracował w tygodniku Morze i Ziemia, dziennikach Kurier Szczeciński i Głos Szczeciński. Współpracował z opiniotwórczym tygodnikiem Młoda Polska, miesięcznikiem Przedsiębiorca zachodniopomorski, tygodnikami Solidarność ’80 i Baszta. Laureat wielu nagród. Współtworzył pierwszy w Polsce związek zawodowy dziennikarzy: Syndykat Dziennikarzy Polskich. Organizował również przy współpracy norweskich związków zawodowych, związek zawodowy dziennikarzy w prasie podległej koncernowi Orkla Media Poland.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.