18 lutego 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Warsztaty pisarskie dla kobiet z B. Z. Borawską

Spread the love

Warsztaty pisarskie dla kobiet z B. Z. Borawską

Cykl: Rozrywki sówki

Grafika: Chen z Pixabay.

Już 20 lutego 2023 roku odbędzie się pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań warsztatowych dla pań. Zajęcia pisarskie poprowadzi pisarka, animatorka kultury, dziennikarka i wydawczyni płyt z muzyką jazzową, Beata Zuzanna Borawska. Na wydarzenie zaprasza filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

20 lutego 2023 roku o godzinie 17.00 w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie odbędą się warsztaty pisarskie pod nazwą Siła kobiecej opowieści. Poprowadzi je autorka książki Sama siebie nie pamiętam, animatorka kultury, dziennikarka i wydawczyni płyt z muzyką jazzową, Beata Zuzanna Borawska. Motywem warsztatów jest szeroko pojęta kobiecość, współczesne spojrzenie na płeć kulturową i nurt herstory w literaturze. Uczestniczki wspólnie z prowadzącą będą szukać odpowiedzi na takie pytania, jak: czym dzisiaj jest literatura kobieca, jakie znaczenie ma płeć w procesie pisania oraz postrzegania, czy istnieje kobiecy język.

Praca warsztatowa zostanie osadzona na literackiej osi książki Beaty Zuzanny Borawskiej pod tytułem Sama siebie nie pamiętam. Zostaną również wykorzystane fragmenty wypowiedzi osób publicznych na temat kobiet. Zestawione one będą z fragmentami esejów Rebekki Solnit (Mężczyźni objaśniają mi świat, Nadzieja w mroku, Matka wszystkich pytań) oraz wierszem Portret kobiecy patronki roku 2023, Wisławy Szymborskiej. Praca praktyczna będzie polegała na tym, że każda uczestniczka, napisze/podejmie próbę napisania opowiadania z perspektywy kobiecej na podstawie wypowiedzi/obserwacji innej uczestniczki, z którą będzie w parze podczas warsztatów. Każda z pań otrzyma teczkę z materiałami, gdzie będzie mogła znaleźć m.in. informacje na temat podstaw budowy tekstu literackiego oraz takich pojęć jak metafora, porównanie, synonim, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, puenta, bohaterka, świat przedstawiony.

Na indywidualne życzenie opowiadania zostaną opublikowane na portalu YouTube w formie audiobooka czytanego głosem prowadzącej. Kolejne spotkanie warsztatowe zaplanowane jest na 28 lutego 2023 roku. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: beata.zuzanna.borawska@gmail.com.