10 lutego 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Spotkanie z autorką książki o Sydonii

Spread the love

Spotkanie z autorką książki o Sydonii

Cykl: Rozrywki sówki

Już 21 lutego 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie odbędzie się spotkanie z autorką książki Sydonia. Słowo się rzekło, Elżbietą Cherezińską. Jak przyznaje, wiersz pod tytułem Stos na którym Julio Cortazara ukształtował sposób narracji, jaką przyjęła pisarka we wspomnianej publikacji.

– Byłam nastolatką, gdy po raz pierwszy usłyszałam wiersz Julio Cortazara Stos na którym. Oszalałam na jego punkcie. Niedokończone wersy rytmicznie wybrzmiewały w mojej głowie. Po ponad dziesięciu latach sama powiedziałam go na scenie. Zapewne wtedy zasiałam w sobie potrzebę mówienia głosem czarownicy. W jakimś sensie to Stos na którym ukształtował sposób narracji, jaki przyjęłam w tej książce. Jeśli usłyszycie go gdzieś, między wersami Sydonii, to będzie mój hołd dla tego wiersza… – opowiada autorka publikacji Sydonia. Słowo się rzekło, Elżbieta Cherezińska. 21 lutego 2023 roku o godzinie 18.00 pisarka spotka się z czytelnikami w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Rozmowę poprowadzą dr hab. prof. US Agnieszka Gut oraz Damian Chmiel.

Na przełomie XVI i XVII wieku Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek. W tym samym czasie przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. W 1620 roku, w Szczecinie stracono Sydonię von Borck, która należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza. Wśród zarzutów znalazło się uśmiercenie panującego księcia. Jednak po jej straceniu książęta z rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Legenda o klątwie rzuconej na tę rodzinę przez Sydonię na stałe zagościła w świadomości mieszkańców. Podobno była to zemsta za niedotrzymaną obietnicę. Elżbieta Cherezińska zrekonstruowała historię tej kobiety, sięgając do starych dokumentów.