12 stycznia 2023 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

„Nie-pokoje twórcze” w bibliotece

Spread the love

„Nie-pokoje twórcze” w bibliotece

Cykl: Rozrywki sówki

Już 26 stycznia w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie odbędzie się spotkanie z autorkami i autorami książki Nie-pokoje twórcze. Antologia tekstów studentek i studentów studiów pisarskich US. Porozmawia z nimi Krzysztof Lichtblau znany jako Pan od książek.

26 stycznia 2023 roku o godzinie 18.00 w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie odbędzie się spotkanie promujące książkę Nie-pokoje twórcze. Antologia tekstów studentek i studentów studiów pisarskich US. Bohaterami wydarzenia będą autorki i autorzy, których utwory znalazły się w publikacji. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau znany jako Pan od książek.

O swoich inspiracjach twórczych opowiedzą: autorka utworu 2020 Joanna Cybruch, Agnieszka Pałczak, która napisała tekst Dźwięk skrzypiec w powietrzu trwa i noc gwiaździstą odmyka. Utopia, autorka tekstu Adonis Danuta Mierzwińska, autor utworu zatytułowanego Obok drogi Mariusz Strzeżek, Anna Aderek, która zaproponowała czytelnikom Gęstwinę tranzytową, autor utworu Martwica Tomasz Miłowicki, Krystyna Rodzewicz, która proponuje utwór Largo, Tomasz Szotkowski, który napisał O rzeczach roztropnych szlachcica z Manczy prozą spisanych ku jego chwale. Rozdział dwunasty. Miednica, a także autor utworu Jeden z tych dni Sebastian Fit.

Tytuł zbioru oddaje techniczne, metodyczne, emocjonalne nie/pokoje, towarzyszące nam uczącym (się) pisania i współpracy, ale i odsłania przejścia między przestrzeniami, symbolicznymi oraz realnymi. Metafora „własnego pokoju”, zaczerpnięta z eseju Virginii Woolf, oznacza wszak posiadanie materialnej podstawy do bycia artystką/artystą, czyli miejsca, biurka, mieszkania, pieniędzy. Odnosi się też do obszarów wewnętrznych, wskazuje na konieczność wypracowania równowagi między autonomią i byciem w społecznych relacjach.  (…) – pisze o publikacji profesor literaturoznawstwa, pisarka i krytyczka literacka, Inga Iwasiów.