Uroczyste odsłonięcie wiersza Roberta A. Florczyka
Uroczyste odsłonięcie wiersza Roberta A. Florczyka
Cykl: Rozrywki sówki
Już w najbliższy piątek w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbędzie się uroczyste odsłonięcie wiersza Roberta Artura Florczyka pod tytułem Mare Dambiense, który znalazł się w kolejnej odsłonie Galerii Jednego Wiersza. Będzie też okazja, by spotkać się z autorem, szczecinianinem z urodzenia i zamiłowania, poetą i prozaikiem.
4 listopada 2022 roku o godzinie 16.00 w holu przy Wypożyczalni Głównej Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbędzie się uroczyste odsłonięcie Galerii Jednego Wiersza, w której zagościł utwór poetycki Roberta Artura Florczyka pod tytułem Mare Dambiense. W jego lekturę można się zagłębiać już od 10 października, ale to wydarzenie jest niepowtarzalną okazją, by porozmawiać z samym poetą, prozaikiem, szczecinianinem nie tylko z zamieszkania, ale też pasji.
Robert Artur Florczyk jest laureatem Róży Poetów przyznawanej przez Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie za szczególne walory twórczości poetyckiej, w tym wyróżniające się tematyką historii szczecińskiego portu i miasta. Wiersze publikował w prasie i antologiach. Autor trzech książek poetyckich: Brama Portowa, Łasztownia – kapsuła czasu, W mieście Wenedów. Nie wszystko pojmuję z tego, co jest naszym światem i dlatego cieszę się, że jest poezja. Ona mi wszystko wytłumaczy, a jeśli nie wytłumaczy to pocieszy… – mówi o samej poezji. Ma na koncie także tom prozy Trzy razy Wolność!
Galeria Jednego Wiersza powstała dzięki współpracy Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich. Prezentowana jest w niej twórczość poetycka osób należących do wcześniej wspomnianego związku twórczego. Wiersz Roberta Artura Florczyka dostępny jest też na stronie internetowej biblioteki, a w Książnicy Pomorskiej prezentowany będzie do 10 grudnia 2022 roku.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.