Jak poderwała Cię książka? – konkurs rozstrzygnięty
Jak poderwała Cię książka? – konkurs rozstrzygnięty
Z przyjemnością informujemy, że konkurs zorganizowany z okazji 9. urodzin bloga pn. Jak poderwała Cię książka? został rozstrzygnięty. Zestawy książek z dedykacjami (Łapacz róż Edyty Rauhut i Ostatni rozdział… Tułaczych losów Danuty-Romany Słowik) otrzymują: Edward Siekierzyński oraz Barbara Moraczewska-Jankowska. Gratulujemy Laureatom, a Czytelników zapraszamy do lektury ich odpowiedzi na pytanie konkursowe w 9 zdaniach.
Jak książka mogła mnie poderwać? Czy mogła mnie uwieść? To nie to. Poderwała mnie do myślenia na nowo! To książka Andrzeja Dragana Kwantechizm, czyli pułapka na ludzi. Zanurzyłem się z jej treściami w świat kwantów, w historię poznania, w ontologię istnienia wszechrzeczy, w zauważenie siebie zmierzającego do poznania istoty istnienia. Myślę, że mogę proponować przeczytanie tej książki poetom i wszystkim innym, którzy jeszcze czytają. Tym którzy potrafią otrząsnąć się z oglądania i słuchania. Szczególnie słuchania… się…
Edward Siekierzyński
***
Magicznie.
Uniosła mnie wysoko i pozostałam w stanie uniesienia.
Tak więc, unosząc się nad ziemią widziałam realny świat ludzi i zwierząt oczami mulicy Gezabel i mogłam uwierzyć w jej niezwykle ludzkie uczucie do hodowcy oliwek Arcadio Cornabuciego, który posiał nasiona miłości i czule je pielęgnował wierząc w ich moc.
Po zjedzeniu roślinek wyczekiwał miłości upragnionej kobiety, lecz doznał tylko bezmiaru cierpień zarówno duchowych jak i cielesnych, które z kolei były powodem bardzo ludzkiego cierpienia mulicy Gezabel.
ŻAR UCZUĆ Lily Prior – to żar niezwykłych wydarzeń i absurdalnych sytuacji, które z misterną fantazją zostały wplecione w realność.
To czułość obserwacji wspólnego świata wszystkich stworzeń.
Kiedy więc małe mole zwinęły się w kłębek i umarły z głodu ponieważ ich pożywienie w postaci starego garnituru Arcadia Cornabuciego zostało wyrzucone na śmietnik a skrzydełka ich kochającej matki skruszyły się z żalu, to żal ten jest wyobrażalnie cielesny.
Jeżeli w podróż życia do domu zmarłej siostry bliźniaczki, od której oczekuje się wybaczenia życiowych przewinień, zabiera się z sobą (między innymi) kręcone schody i stojak na parasole wykonany z nogi słonia oraz marmurowy posąg bogini Afrodyty, to z łatwością można też uwierzyć, że rozbicie skorupki jajka na miękko może spowodować trzęsienie ziemi.
Ta książka jest tak niezwykle poetycka, że poezją staje się rozkoszna czynność jej czytania.
Barbara Moraczewska-Jankowska
Organizatorki: Edyta Rauhut, Danuta-Romana Słowik
Patroni: Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, Adrianna Art, Karol Kamil Peruta. mikroblog, BiteMedia.
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.