11 września 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

PechaKucha wróciła do Szczecina

Spread the love

PechaKucha wróciła do Szczecina

Cykl: Rozrywki sówki

Fot.: materiały prasowe.

PechaKucha Szczecin Night to cykliczne wydarzenie, które wróciło po ośmiu latach do stolicy województwa zachodniopomorskiego. Są to spotkania, podczas których ludzie mogą nie tylko poćwiczyć przemawianie publiczne, ale również podzielić się z szerszym gronem osób swoimi pasjami, dokonaniami i inicjatywami. Jak zachęca organizator, (…) Każdy ma swoją ciekawą historię, a PechaKucha Nights są po to, by móc ją opowiedzieć. (…) Najbliższe spotkanie odbędzie się 22 września 2022 roku na Łące Kany.

Noc z PechaKuchą jest miejską przestrzenią publiczną, w której ludzie mogą swobodnie dzielić się swoimi dokonaniami, pasjami, twórczością i inicjatywami, a przy tym ćwiczyć wystąpienia publiczne. Jak pisze organizator na swojej stronie internetowej (…) To wieczór dobrej zabawy, wymiany kontaktów i pasji opowiedzianych na 20 slajdach. To zdyscyplinowany Hyde Park, którego formułę zapożyczyliśmy z Japonii i stąd jego zagadkowa nazwa. (…) PechaKucha, to japońskie słowo, które oznacza pogawędkę.

W wydarzeniach można uczestniczyć jako gość, spędzając czas w sposób ciekawy i poznając interesując osoby, albo prezenter.  Najbliższe spotkanie odbędzie się na Łące Kany w  Szczecinie 22 września 2022 roku o godzinie 19.00. Będzie to wieczór międzynarodowego storytellingu. Szczecinianie opowiedzą o swoich pasjach w języku polskim i angielskim. Wydarzeniu będzie towarzyszył śpiew Aleksandry Juchniewicz. Wstęp wolny.

Fot.: materiały prasowe.

Wszystko zaczęło się w Tokio, w 2003 roku. Dwoje architektów i właścicieli firmy KDa, Mark Dytham i Astrid Klein organizowali seminaria dla koleżanek i kolegów z pracy, aby wzajemnie dzielić się swoimi pomysłami. Spotkania były tak popularne, że wkrótce musieli wprowadzić ograniczenia czasowe dla prezenterów. Idealnie przyjął się format 20 slajdów po 20 sekund, czyli maksymalny czas 6 minut i 40 sekund. Formuła okazała się tak atrakcyjna, że szybko opuściła granice Japonii, a pomysł wydarzeń PechaKucha Nights rozrósł się w międzynarodowy festiwal twórczości.

Jak noc z PechaKuchą zawitała do Szczecina? Członkowie szczecińskich klubów mówców Toastmasters zastanawiali się, jak namówić mieszkańców miasta do zabawy w publiczne przemawianie, co pomaga rozwijać umiejętności liderskie, komunikacyjne i budować poczucie swobody oraz pewności siebie, o czym przekonali się na własnej skórze. Pierwsza Noc z PechaKuchą odbyła się 3 października 2012 roku na starym nowym mieście. Teraz po ośmiu latach przerwy cykl wydarzeń na nowo zawitał do stolicy województwa zachodniopomorskiego.