10 sierpnia 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Paryska historia kryminalna wpleciona w thriller

Spread the love

Paryska historia kryminalna wpleciona w thriller

Cykl: Blogowe spotkania literackie 

Nieznajoma z Sekwany, to thriller, w którym znajdziemy odniesienia do jednej z najsłynniejszych paryskich historii kryminalnych oraz mitologii greckiej. Guillaume Musso powraca z kolejną powieścią, którą już dzisiaj będziemy mogli znaleźć w polskich księgarniach. Została wydana nakładem Wydawnictwa Albatros. Dowiedz się, kim jest tytułowa bohaterka. 

10 sierpnia 2022 roku, to dzień premiery thrillera gwiazdy francuskiej literatury. Guillaume Musso powraca z nową powieścią, Dziewczyna z Sekwany, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. Na język polski przełożyła ją Joanna Prądzyńska. Kim jest tytułowa bohaterka?

Przeniesiemy się do Paryża. Pewnej mglistej grudniowej nocy zauważono ciało dziewczyny unoszące się na wodach Sekwany. Kiedy ją wyłowiono, okazało się, że jeszcze żyje, jednak nic nie pamięta. Kilka godzin później znika bez śladu z posterunku policji, do którego została zabrana. Analiza DNA i zdjęcia pozwalają ustalić, że to światowej sławy pianistka, Milena Bergman. Tyle, że to niemożliwe. Kobieta przecież rok wcześniej zginęła w katastrofie lotniczej. Nietypową sprawę prowadzi młoda policjantka Roxane. Będzie musiała razem z narzeczonym Mileny, Raphaelem znaleźć odpowiedzi na pytania; Kim jest nieznajoma znad Sekwany? Co się z nią stało?

Autor inspirował się historią prawdziwą. Nieznajoma z Sekwany to przydomek nadany niezidentyfikowanej, martwej kobiecie, której ciało wyłowiono pod koniec XIX wieku z Sekwany w Paryżu. Dokładnie stało się to w pobliżu Luwru. Wskazywano, że miała 16 lat. Nie miała obrażeń, które mogłyby wskazywać na przyczynę zgonu. Próbowano doprowadzić do jej identyfikacji ówczesnym zwyczajem. Jej zwłoki wystawiono na witrynie kostnicy. Pomimo to tożsamości kobiety nigdy nie udało się ustalić. Uwagę ludzi zwracał wygląd jej twarzy. Delikatny uśmiech nie pasował do zwłok osoby, która utonęła lub tym bardziej popełniła samobójstwo.

Z niewyjaśnionych przyczyn wykonano pośmiertna maskę topielicy. Plotka mówi, że zrobił ją patolog, który zakochał się w niej podczas sekcji. Maska zdobyła popularność, a jej repliki sprzedawano w sklepach z pamiątkami. Guillaume Musso nie jako pierwszy poświęcił jej uwagę. Wśród zainteresowanych tą historią byli również tacy artyści, jak między innymi Albert Camus, Rainer Maria Rilke, Louis Aragon i Vladimir Nabokov.

Guillaume Musso uznawany jest za najbardziej kasowego pisarza Francji. Absolwent ekonomii, a z zawodu nauczyciel. Wydał piętnaście bestsellerów, a od piętnastu lat utrzymuje się na pierwszych miejscach listy najpopularniejszych francuskich pisarzy. Zadebiutował literacko w 2001 roku thrillerem Skidamarink. Jego książki doczekały się ekranizacji.