14 maja 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Zamknięcie niedokończonej wcześniej historii

Spread the love

Zamknięcie niedokończonej wcześniej historii

Cykl: Blogowe spotkania literackie

W serii:akcent wydawanej nakładem szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich ukaże się książka Danuty-Romany Słowik pod tytułem Ostatni rozdział… Tułaczych losów. Charakterystyczny dla tej pisarki wątek emigracji pojawi się również w najnowszej publikacji. Zarówno treść, jak i tytuł stanowią nawiązanie do wcześniej wydanej pozycji książkowej (Tułacze losy), ale jest to zamknięcie historii autorki oraz jej babci, Siostry PCK, Romany Turońskiej, których losy są splecione. 

Losy Danuty-Romany Słowik i Romany Turońskiej splecione były od zawsze nie tylko poprzez więzy rodzinne. Obie doświadczały emigracji. Opowieść w dwóch częściach pod tytułem Tułacze losy, to historia babci autorki, której w PRL-u nie można było wydać ze względu na to, że zdarzenia miały miejsce w zachodniej części Europy. Danuta-Romana Słowik wydała ją będąc już dorosła, dodając swój rozdział, czyli część Karuzela. Teraz historia została uzupełniona o ciąg dalszy, czyli wyprawę do Manchesteru i Szkocji. Mowa o najnowszej książce pisarki Ostatni rozdział… Tułaczych losów, wydanej w serii:akcent nakładem szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich (Wydawnictwo hogben).

Najnowsza (…) książka Danuty-Romany Słowik (…) to jeszcze jedna “świeża opowieść” z tego samego tematu, ale też szczęśliwe zamknięcie (dla samej Autorki!) pewnej niedokończonej historii wojennej. To – niemal metafizyczne doświadczenie upragnionej bliskości – spełnienie się marzeń trzech kobiet (babci, mamy i wnuczki), które na różne sposoby i z różnych życiowych powodów doświadczały skutków tułaczego losu… Fascynujący i jednocześnie pogmatwany wątek rodzinnej historii sprzed 83 lat znalazł swoje zakończenie… oczywiście, na obczyźnie! (…) – pisze we wstępie redaktorka serii:akcent, Róża Czerniawska-Karcz.

Do dokończenia historii przyczynił się również Karol Kamil Peruta. Bloger jest działaczem patriotyczno-polonijnym, założycielem Stowarzyszenia Husaria Manchester, współzałożycielem Polskiego Ośrodka Wilno Manchester i redaktorem naczelnym magazynu Wanda. Autorka natrafiła na jego profil, surfując po internecie. Przeczytała post  Jest w Manchesterze miejsce smutne, miejsce porzucone i zapomniane, miejsce niechciane. (…) Miejsce, w którym wszystko się zaczęło, miejsce początku i w pewnym rodzaju końca powojennej Polonii w Manchesterze. Tym miejscem jest cmentarz St. Joseph’s  Moston, na którym spoczywają Polacy Weterani (…). A potem nawiązała kontakt z redaktorem Mikrobloga. Karol Kamil Peruta.

Danuta-Romana Słowik jest szczecinianką, choć urodziła się w Międzyzdrojach. W jej dorobku znajduje się prócz wcześniej wspomnianych książek jeszcze pięć publikacji: Europa bez granic. Zbiór wierszy pisanych na obczyźnieZłamać skrzydło motylaRozmowa… z jednej nocyA Majka siedzi…Historie z życia wzięte. Publikowała również w prasie. Laureatka konkursu literackiego zorganizowanego w 2011 roku przez Konsulat RP w Kolonii wraz z Kolońskim Uniwersytetem – Wydział Slawistyki. W 2017 roku została wyróżniona w II Ogólnopolskim Konkursie im. Józefa Bursewicza O Złotą Metaforę. Członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie.