14 maja 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Wystawa karykatur autorstwa Stanisława Toegla

Spread the love

Wystawa karykatur autorstwa Stanisława Toegla

Cykl: Rozrywki sówki

W Klubie 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej można obejrzeć wystawę prac polskiego karykaturzysty, a z wykształcenia prawnika, Stanisława Toegla. Jest autorem serii Hitleriada Furiosa i Hitleriada Macabra. Jak możemy przeczyć w informacji o ekspozycji Wśród broni zaczepnej i odpornej, stosowanej totalnie podczas drugiej wojny światowej nie zabrakło satyry politycznej. (…) 

Przedmowa, lekturą której możemy zacząć poznawanie zaprezentowanych prac naświetla odwiedzającym Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej rolę karykatury w ujęciu historycznym, a przede wszystkim jej rolę w okresie II Wojny Światowej: Wśród broni zaczepnej i odpornej, stosowanej totalnie podczas drugiej wojny światowej nie zabrakło satyry politycznej. (…) zdobyła szerokie zastosowanie od samorodnych bazgrań na parkanach, po artystyczne rysunki w pismach dywersji propagandowej (…)

Autorem prezentowanych na wystawie karykatur jest Stanisław Toegel, prawnik i karykaturzysta. Zadebiutował jako karykaturzysta lwowski przed wojną. W lata 1943-44 w tytule konspiracyjnym Klabautermann zaczęły się pojawiać jego rysunki (były publikowane oczywiście anonimowo). Jego praca satyryka wynikała z poczucia humoru, a także chęci ośmieszania brzydoty czynów.

Po klęsce III Rzeszy wiosną 1945 roku Stanisław Toegel przebywał w obozie Osnabrueck, gdzie brał udział w wydawaniu gazety obozowej. Z kolei wydawnictwo Antoniego Markiewicza zajęło się wydawaniem jego dwóch serii prac Hitleriada Furiosa i Hitleriada Macabra. Prace przedstawiają Adolfa Hitlera i innych przywódców III Rzeszy oraz dokumentację okrucieństw hitlerowskich w okupowanej Polsce.

Walka nie była mu obca. Brał udział w kampanii wrześniowej. Później walczył jako żołnierz w Armii Krajowej. Po upadku Powstania Warszawskiego został wywieziony Do Niemiec. Wrócił do kraju w 1947 i osiedlił się w Bytomiu. Ekspozycja znajduje się w korytarzu na pierwszym piętrze.