1 maja 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Małgorzata Kulisiewicz: Nocny seans

Spread the love

Małgorzata Kulisiewicz: Nocny seans

Cykl: Blogowa czytelnia literacka 

Dzisiaj w Blogowej czytelni literackiej znalazł się kolejny utwór poetki, prozatorki, autorki esejów i recenzji filmowych oraz literackich, publikacji historycznych i realizatorki reportaży telewizyjnych, Małgorzaty Kulisiewicz. Nocny seans nie był wcześniej publikowany, więc zapraszam premierowo.

Sam tytuł, jak i cały wiersz jest nieco zagadkowy. Błądzimy razem z podmiotem lirycznym na jawie? W marzeniach? A może we śnie? Noc to pora, kiedy zostajemy sam na sam ze swoim wnętrzem lub dzielimy ją z kimś, kto jest bliski sercu. Świt ma być tym, który przyniesie spełnienie, czy niedopełnienie? Utwór poetycki jest bardzo oszczędny w słowach, a jednak mówi tak wiele, nie dopowiadając nam do końca w jakie przestrzeni się znajdujemy, co pobudza wyobraźnię.

Zachęcam do snucia własnych rozważań przy wierszu Nocny seans. Dopóki czytamy poezję, próbując ją zinterpretować, póki prowadzi nas do przemyśleń, to pozostaje żywa.

 

Nocny seans

 

Umyka w lustrze

twoja twarz

choć pocałunkiem stwarzam

zarys policzka

 

Ciepło twych rąk

jak z nienarodzonego

wiersza

 

Popłyniemy lekko

zanurkujemy

w ekranach nocy

 

Będziesz prawdziwy

aż świt wywabi cię ze mnie

jak najlepsza bibuła

 

Małgorzata Kulisiewicz – absolwentka filmoznawstwa i polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka esejów i recenzji filmowych i literackich, publikacji historycznych, realizatorka reportaży telewizyjnych. Autorka książek poetyckich: Inni Bogowie, Kot Wittgensteina i inne wiersze, Ciasteczka z ironią, Sprzedawcy jaśminu oraz zbioru opowiadań dalEKOwzroczność.

Jej opowiadania i wiersze były publikowane w Helikopterze OPT, na portalu Pisarze.pl, w Gazecie Kulturalnej, Lirydramie, Wyspie, Dzienniku Polskim, Nowych Myślach, BregArcie, Babińcu Literackim, Lamelli, Szufladzie.net, Poezji Dzisiaj, Metaforze Współczesności, Akancie, Wytrychu, Bezkresie, w Stronie Czynnej, w Magazynie Horyzont,  Hybrydzie, Whisper of Sofly – Yearly Anthology of Poetry (Vol 2), Contemporary Writers of Poland. On Life’s Path, na portalu Spillwords.com oraz w licznych antologiach i almanachach. Kilkukrotnie zauważona i wyróżniona w konkursach literackich i filmowych. Mieszka w Krakowie.