29 kwietnia 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Zapowiedź recenzencka: wznowienie poezji Janusza Krzymińskiego

Spread the love

Zapowiedź recenzencka: wznowienie poezji Janusza Krzymińskiego

Cykl: Blogowe spotkania literackie

W czwartek Janusz Krzymiński świętował 90-lecie urodzin, 75 lat obecności w Szczecinie, 70-lecie twórczości literackiej i tyleż samo działalności na rzecz kultury w Szczecinie i w regionie, także 61 lat swego debiutu poetyckiego oraz członkostwa i działalności w ZLP w Szczecinie. Wydarzenie miało miejsce w szczecińskim Pałacu Młodzieży w ramach Kontrapunktu. Na tę okazję w ramach serii: WZNOWIENIA wydawanej przez Związek Literatów Polskich w Szczecinie ukazał się zbiór jego wierszy Smak moreli & List w butelce

28 kwietnia 2022 roku w ramach cyklu W PAŁACU literacko odbyło się spotkanie z poetą, pisarzem, tłumaczem, publicystą, dziennikarzem, człowiekiem filmu i teatru, Januszem Krzymińskim. Wydarzenie wpisywało się w Tegoroczny KONTRAPUNKT. Rozmowę prowadził niezależny menadżer kultury i animator rozwoju lokalnego, doradca, trener i wykładowca, Marek Sztark. Bohater tego wydarzenia świętował 90-lecie urodzin, 75 lat obecności w Szczecinie, 70-lecie twórczości literackiej i tyleż samo działalności na rzecz kultury w Szczecinie i w regionie, także 61 lat swego debiutu poetyckiego oraz członkostwa i działalności w ZLP w Szczecinie. Można było usłyszeć jego wiersze (w wykonaniu prowadzącego Marka Sztarka oraz grupy młodzieży Z KONTRAbandy, którą przygotowała Maria Sztark), a ponadto na tę okazję w serii: WZNOWIENIA ukazał się tom Smak moreli & List w butelce. To druga pozycja w serii: WZNOWIENIA a stanowi publikację złożoną z dwóch tomów wierszy poety. Pierwszy z nich, to Smak moreli, który był debiutanckim zbiorem wierszy Janusza Krzymińskiego wydanym w 1961 roku przez Wydawnictwo Poznańskie w serii Szczecińska biblioteka debiutów. Utwory we wznowieniu pozostały w swojej formie i treści niezmienione. Z kolei drugi tom, z którego pochodzą wiersze nestora (List w butelce) ukazał się po raz pierwszy w 1985 roku nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej RSW Prasa-Książka-Ruch. Niektóre z utworów we wznowieniu zostały poddane nieznacznej korekcie. Są to wiersze Szczecin, Człowiek wybrzeża, Portowy pilot i syreny, Stare parowce, Mewa i Przybrzeżni.

Janusz Krzymiński jest człowiekiem z niezliczoną ilością zainteresowań, a opowiadane przez niego anegdoty przyciągają uwagę. Nosi w sobie pamięć o naszym mieście minionych lat.  Realizując się w wielu dziedzinach, zawsze pozostaje przy kulturze i życiu artystycznym Szczecina oraz regionu. Jak czytaliśmy w zapowiedzi organizatorów (…) Mógłby (…) z pamięci stworzyć leksykon najznakomitszych nazwisk znanych sobie pisarzy, poetów, artystów, malarzy czy rzeźbiarzy, ludzi kultury, dziennikarzy… a przy nich… zapoznane już wydarzenia, anegdoty, historie sprzed lat… (…) Inaczej nie było na spotkaniu, które odbyło się wczoraj – w rozmowie z Markiem Sztarkiem opowiedział między innymi o tym, jak znalazł się w Szczecinie, a także swojej działalności na przestrzeni lat.

Wznowienia, to seria wydawnicza szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, która istnieje od 2016 roku. Ta inicjatywa ma na celu przypomnienie pisarzy, którzy parali się literaturą w naszym mieście po 1945 roku. Jak możemy przeczytać w deklaracji wydawcy (…) Dorobek wielu pisarzy domaga się (…) nowego odczytania (nie tylko w kontekście historycznego zjawiska literackiego) przez współczesne pokolenie literaturoznawców. (…)

Podczas spotkania Janusz Krzymiński przyznał, że zawsze mu towarzyszyła książka. Nie potrafił funkcjonować bez czyjegoś większego słowa i dodaje na koniec rozmowy nie tylko literackiej: Słowo potrafi zabijać, a także ożywiać. Trudno się z nim nie zgodzić. Wkrótce w ramach cyklu Blogowe spotkania literackie ukaże się recenzja publikacji Smak moreli&List w butelce.