18 marca 2022 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

W Pałacu literacko: Dorota Waligóra

Spread the love

W Pałacu literacko: Dorota Waligóra

Cykl: Rozrywki sówki

Wiosenne, barwne i liryczne spotkanie W Pałacu literacko  jest już osiemdziesiątym drugim od początku cyklu. Jego bohaterką będzie wszechstronna artystka, Dorota Waligóra, która zajmuje się grafiką, malarstwem, ceramiką unikatową i pisaniem wierszy. Już 24 marca 2022 roku o 17.30 w sali multimedialnej 106, w Pałacu Młodzieży porozmawia z nią  Róża Czerniawska-Karcz ze szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Goście będą mieli okazję lepiej poznać autorkę znającą nie tylko sztukę słowa i obrazu od strony praktycznej.

Jak możemy przeczytać na stronie Pałacu Młodzieży w Szczecinie o Dorocie Waligórze: Artystka wszechstronna – od trzydziestu lat związana z Ustroniem Morskim, jest jego kulturalnym ambasadorem na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Studiowała na wydziałach grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku i Wrocławiu. Jej prace prezentowano na trzydziestu dwóch wystawach indywidualnych i ponad stu zbiorowych w galeriach i muzeach polskich i zagranicznych (Niemcy, Chiny, Szwecja, Dania, Słowenia, Słowacja, Włochy).  Interdyscyplinarną, indywidualną wystawą „MUR CHIŃSKI” reprezentowała Polskę na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. Na zaproszenie Muzeum Narodowego w Warszawie w maju 2013 r. zorganizowała happening, którego inspiracją była jej szanghajska prezentacja. W latach 1981-1984 pracowała jako nauczyciel projektowania graficznego i liternictwa w Liceum Plastycznym w Koszalinie. Od lat na stałe związała się z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ustroniu Morskim. Aktywnie tworząc, zajmuje się przede wszystkim malarstwem, grafiką i ceramiką unikatową. W przerwach pisze wiersze – teksty piosenek, bajki dla Yorków, teksty o sztuce i do katalogów plastycznych. Współtworzyła Teatr „GO-Q” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury – projektując dla niego także scenografie…

Trudno w pełni przedstawić tak wszechstronną osobę w tak krótkiej wypowiedzi, ale to przemawia tylko za tym, żeby przyjść na spotkanie oraz poznać ją osobiście. Będzie okazja, by posłuchać wierszy Doroty Waligóry z cykli Mur Chiński oraz wiersze morskie. Zilustrują je prace samej artystki pokazane w postaci prezentacji multimedialnej. Ponadto będzie miał miejsce wernisaż prac inspirowanych postacią oraz biografią meksykańskiej malarki słynącej z autoportretów, Fridy Kahlo. Cykl nosi nazwę FRIDA to JA!. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać ze strony Pałacu Młodzieży, ale należy je potwierdzić telefonicznie.