5 grudnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Szczeciński Salon Poezji: Szymborska i Międzyrzecki

Spread the love

Szczeciński Salon Poezji: Szymborska i Międzyrzecki

Cykl: Rozrywki sówki

Mam dla Was  zapowiedź wydarzenia kulturalnego od Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Już 9 grudnia 2021 roku o godzinie 17.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Szczeciński Salon Poezji, którego gospodarzem jest Michał Józef Kawecki. Goście będą mogli wysłuchać wierszy noblistki, Wisławy Szymborskiej oraz wybitnego poety i tłumacza Artura Międzyrzeckiego, które wybierała Dorota Kawecka. Usłyszymy je w interpretacji aktora Teatru Polskiego w Szczecinie, Adama Zycha. Oprawa muzyczną zajmie się Magdalena Pajestka (skrzypce). Wydarzenie będzie miało miejsce w sali Kina Zamek.

Wisława Szymborska była jedną z najbardziej znanych i najwybitniejszych polskich poetek. Mieszkała w Krakowie, gdzie zadebiutowała w 1945 roku na łamach Dziennika Polskiego wierszem Szukam słowa. W 1952 roku wydała pierwszy tom poezji Dlatego żyjemy. Laureatka Nagrody Nobla w 1996 roku, a także felietonistka i tłumaczka. Znakomita obserwatorka i kompozytorka rzeczywistości, a w jej twórczości znajdziemy nieco ironiczne spojrzenie na świat, przewrotny humor, filozoficzną głębię oraz przenikliwy namysł o tym, kim jest człowiek.

Artur Międzyrzecki był poetą, prozaikiem, tłumaczem i krytykiem literackim. Wiersze autora były mocno osadzone w tradycji i historii kultury europejskiej. Pisał o ludzkich losach w czasach szczególnie trudnych. Język jego poezji łączył w sobie indywidualną mowę podmiotu lirycznego z doświadczeniem, głosem przeszłości i dziedzictwem wielkich twórców klasycznych.

Bilet na wydarzenie kosztuje 10 zł. Do zobaczenia!