20 listopada 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Szczecińskie ZLP i Pałac Młodzieży świętują

Spread the love

Szczecińskie ZLP i Pałac Młodzieży świętują

Cykl: Rozrywki sówki

W zeszły roku z okazji 70-lecia działalności Pałacu Młodzieży-Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie oraz szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich ukazał się album pamiątkowy W PAŁACU literacko retrospekcja. Przez pandemię jego promocja została przesunięta. Już 27 listopada 2021 roku o godzinie 12.30 rozpocznie się w auli Pałacu Młodzieży już 80. spotkanie w ramach tego cyklu i będzie poświęcone właśnie przed chwilą wspomnianej publikacji. To także benefis twórców słowa, którzy do tej pory byli gośćmi Pałacu. Wydarzenie poprowadzi Róża Czerniawska-Karcz, która jest nie tylko gospodynią, ale autorką niezliczonych scenariuszy tych spotkań.

Album został wydany z dofinasowania Pałacu Młodzieży-PCE i Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach, ze wsparciem ZLP O. w Szczecinie. Kilka słów o samej publikacji i inicjatywie; W historię wprowadzają nas Róża Czerniawska-Karcz, Anna Słowińska, Elwira Rewcio oraz Katarzyna Lubińska. Jak czytamy Wszystko zaczęło w połowie XX wieku. Był rok 1950. W szczecinie rozpoczął działalność Pałac Młodzieży, a późną jesienią, bo w listopadzie, powstał szczeciński oddział Związku Literatów Polskich. (…) Później przenosimy się w czasie o 60 lat już do wieku XXI. Pałacowe spotkania literackie były już tradycją, którą kontynuowano. To właśnie wiosną 2010 roku narodził się pomysł na spotkania W Pałacu literacko organizowanych przez obie wcześniej wspomniane instytucje. Tę nazwę wymyślił Rafał Podraza, który wtedy od niedawna zaczął działać na rzecz szczecińskiego ZLP, a Róża Czerniawska-Karcz dodała: cykl spotkań z poetami i pisarzami nie tylko szczecińskimi…, by zaznaczyć otwartość inicjatywy. Pierwsze spotkanie odbyło się 28 października 2010 roku, a jego głównym bohaterem był kapitan Józef Gawłowicz – ówczesny prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Tak przez kolejne kadencje żyje ta inicjatywa: Róży Czerniawskiej-Karcz i Rafała Podrazy (2011-2015), Leszka Dembka (2015-2019), Leszka Dembka i Krystyny Rodzewicz (obecnie). Te wszystkie spotkania, to wyjątkowe okazje do poznania nietuzinkowych twórców słowa w pięknej scenerii przygotowywanej zawsze przez Ewę Banaś-Krzywińską.

W ramach spotkań z cyklu W Pałacu literacko promowane były książki i twórczość pisarek i pisarzy wydających w różnych wydawnictwach, pochodzących ze Szczecina, zachodniopomorskiego, czy z poza województwa. Warto nadmienić, że wśród promowanych pozycji literackich były również te wydane w serii:akcent – seria wydawnicza szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich skończy w przyszłym roku dziesięć lat. Były też organizowane inicjatywy zbiorowe takie, jak między innymi Wiosenne forum poetów w 2018 roku, czy W kręgu kobiet, w kręgu poetek w 2019. Prócz Róży Czerniawskiej-Karcz spotkania prowadzili również na przestrzeni lat: Rafał Podraza, Leszek Dembek i Danuta-Romana Słowik. Czas pandemii zaowocował spotkaniami on-line, które są dostępne na pałacowym kanale YouTube. Ona nadal trwa, ale organizatorzy powoli wracają do spotkań z obecnością gości – ostatnio bohaterami byli Zbigniew Jahnz i Anna Jakubczak.

Wstęp na wydarzenie jubileuszowe tylko z zaproszeniem.