30 października 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Szczecin: młodzież czyta Gabrielę Zapolską

Spread the love

Szczecin: młodzież czyta Gabrielę Zapolską

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam zapowiedź kolejnego listopadowego wydarzenia. Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie razem z Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty organizuje piątą edycję akcji Młodzieży Czytanie, podczas której będzie czytana twórczość Gabrieli Zapolskiej. Wydarzenie odbędzie się 16 listopada 2021 roku o godzinie 10.00 w auli biblioteki.

Inicjatywa kierowana jest do uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury. Jej celem jest rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Organizatorzy pragną również w ten sposób kontynuować akcję Narodowe Czytanie, której dziesiąta edycja odbyła się 4 września.

Gabriela Zapolska urodziła się 30 marca 1857 roku w Podhajcach, a zmarła 17 grudnia 1921 roku we Lwowie. Była polską aktorką, dramatopisarką, powieściopisarką, publicystką, krytyczką teatralną i artystyczną. Przedstawicielka polskiego naturalizmu. Zadebiutowała nowelą Jeden dzień z życia róży na łamach Gazety Krakowskiej. Skupiała się przeważnie na aprobacie i dezaprobacie cech ludzkich lub zjawisk społecznych. Sama podkreślała, że podchodzi do tworzenia, jak do protestowania przeciwko wszelkiej obłudzie.