28 października 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Anna Jakubczak: Powrót

Spread the love

Anna Jakubczak: Powrót

Cykl: Blogowa czytelnia literacka

Po dłuższej przerwie mam przyjemność zaprosić Was ponownie do Blogowej czytelni literackiej. Dzisiaj swój wiersz z najnowszego tomu poezji pod tytułem Z wnętrza… zgodziła się zaprezentować szczecińska poetka i kandydatka do Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie, Anna Jakubczak. Publikacja została wydana w ramach serii:akcent. Zachęcam do lektury wiersza Powrót – pisałam już o nim w recenzji, ale pozwolę sobie wejść w jego materię głębiej. Spotykamy Piotrusia Pana, który wraca do Dzwoneczka. Wydaje się, że bohater liryczny na dobre jednak zadomowił w swojej ucieczce od dorosłości, wracając do świata, w którym się nie starzeje, bo przecież Dzwoneczek jest jego elementem. A więc czas płynie, czy nie? W wierszu poetki tak, ale, czy Piotruś ulega miłości wyobrażonej, wyidealizowanej, czy rzeczywistej? Gdzie kończy się proza życia, a  zaczyna bajka? Przekonajmy się.

 

Powrót

 

Piotruś Pan wrócił do Dzwoneczka

zrozumiał że mentalne ocieplenie

musiało roztopić lodowce

zalać w nim nieznane lądy

których wcześniej nigdy nie odwiedzał

 

sprowadzić burzę do jego baśni

by spojrzał w oczy krokodyla

czas odliczał tik-tak

 

Piotruś Pan wrócił do Dzwoneczka

bo zrozumiał że wszystko co ma

(było i) jest w niej zakochane

 

Anna Jakubczak –  w swojej twórczości jest niczym morska bryza, która wieje w tylko sobie znanym kierunku, wciąż poszerzając horyzont myśli, doświadczeń i zainteresowań. Jako córka morza, związana z marynistyką od najmłodszych lat, pływa po głębokich życiowych wodach z wyznaczoną sobie busolą. Zawsze ciekawa nowych portów i oddająca się nurtowi morskich fal.

W poezji ceni sobie różnorodność. Dlatego nie obce jej są odniesienia do psychologii, astrologii, kosmologii, a nawet literatury rosyjskiej, czego najlepszym przykładem był ostatni tom Rozmowy nocą (Wyd. Acomitam, Marki 2020), przesiąknięty do cna inspiracją Mistrza i Małgorzaty Mihaiła Bułhakowa. W swojej twórczości postawiła sobie za temat odkrywanie miłości i wszystkich jej znamion. Bo wierzy, że wszystko sprowadza się do miłości i z niej powstaje.

W swoim dorobku ma trzy tomy wierszy oraz kilkadziesiąt antologii poetyckich, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Laureatka konkursów poetyckich. Przygotowująca się do wyjścia z szuflady tym razem z prozą. Poetka specjalizująca się w tematyce miłosno-erotycznej, która nieustannie wychodzi poza utarte schematy.