Krystyna Rodzewicz w Między Wierszami
Cykl: Rozrywki sówki
Dzisiaj mam kolejną zapowiedź kulturalną dla miłośników szczecińskiej literatury. Już 5 listopada 2021 roku o godzinie 18.00 odbędzie się wydarzenie w ramach cyklu Spotkania (w) Między Wierszami – jego bohaterką będzie poetka, prozatorka i wiceprezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Krystyna Rodzewicz. Porozmawia z nią o ostatniej publikacji Abordaże szczecińskie Gabriel Augustyn.
(…) Moje miasto budzi i zapisuje nostalgię, podobnie jak podróż zabytkowym tramwajem w zimowej szczecińskiej mgle. Zapraszam do spojrzenia na ten gród oczami moich bohaterek, a jednocześnie do przyjrzenia się jego mieszkańcom, kształtowanym w ten trudny do określenia, mityczny sposób, przez to miejsce, o jakże nietuzinkowej historii, którym prócz Polaków władali: Pomorzanie, Duńczycy, Szwedzi, Prusacy, Rosjanie, Francuzi i Niemcy – tymi słowami autorka kończy swoje pierwsze opowiadanie w zbiorze – utwór nosi tytuł Inspiracje.
Krystyna Rodzewicz jest szczecinianką, inżynier budownictwa, poetką, pisarką, wiceprezeską i członkinią szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Ukończyła studia magisterskie na Politechnice Szczecińskiej i francuskojęzyczne studia podyplomowe Zarządzania Systemami Przemysłowymi. Stypendystka programu Wspólnoty Europejskiej TEMPUS w Lyonie. Aktualnie jest studentką studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim. Publikowała swoje wiersze, reportaże, wywiady i opowiadania w licznych periodykach i antologiach. Ma na koncie tom poezji Indeks Szczęścia, tom prozy poetyckiej Na północ od Bieguna Północnego, powieść Pytania z głębi oraz zbiory prozatorskie Europo… Europa! i Abordaże szczecińskie.
Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki, które zdobędziecie tutaj: https://app.evenea.pl/event/krystynarodzewicz/. Do zobaczenia w Między Wierszami, w Szczecinie!
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.