12 września 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Wiedza potrafi być niebezpieczna…

Spread the love

Wiedza potrafi być niebezpieczna…

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Dzisiaj mam zapowiedź dla miłośników literatury faktu. Kłania się Wydawnictwo Otwarte. Już 15 września 2021 roku w sprzedaży znajdzie się książka pod tytułem Dziennikarz, który wiedział za dużo. Autorami są Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak, którzy próbują odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Był on młody reporterem Gazety Poznańskiej zajmującym się aferami gospodarczymi. Dotarł do przekrętów, do których dochodziło w największym polskim holdingu początku transformacji – Elektromisie, założonym przez Mariusza Ś., późniejszego twórcę Biedronki i Żabki. Zginął 1 września 1992 roku.

Ziętara kopał zbyt głęboko poniósł za to najgorszą karę. Prokuratura ustaliła, że został uprowadzony i zamordowany. Biznesy z lat dziewięćdziesiątych zmieniły się w gigantyczne spółki, lecz skazanych za zabicie dziennikarza dalej nie ma. Wersji wydarzeń jest wiele, ale żaden z dwóch procesów nie doprowadził do uzyskania odpowiedzi na najważniejsze pytania: kto i dlaczego? Autorzy publikacji odkrywają przed czytelnikami półświatek lat dziewięćdziesiątych. To wtedy tworzyły się środowiska biznesmenów i układy z władzą. Są to też czasy, kiedy powstała fortuna Jana Kulczyka, a na salonach brylował Aleksander Gawronik, bogaty biznesmen i senator. W nie zawsze uczciwe interesy zaangażowani byli naukowcy z poznańskich uczelni, wzięci prawnicy, ludzie z służb specjalnych, kryminaliści, a nawet chłopcy z miasta. Byli gotowi na wiele, może nawet zbyt wiele. Nawet na zabójstwo dziennikarza, który wiedział za dużo.

Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak  dokładają wszelkich starań, by odkryć prawdę o śmierci Jarosława Ziętary. Skąd opieszałość policji? Kto pociąga za sznurki i ukrywa sprawców? Jak wysoko postawieni są zleceniodawcy zabójstwa, skoro sprawy nie zdołali rozwiązać nawet śledczy z Archiwum X? Już wkrótce będziecie mogli dowiedzieć się na ten temat więcej.