5 sierpnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Szczecin

Spread the love

Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Szczecin

Cykl: Blogowy pokój gościnny

Zapraszam do Blogowego pokoju gościnnego na spotkanie z publikacjami innych autorów. Wczoraj minęła 77. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To dobry czas, by zaprezentować artykuł Roberta Artura Florczyka pod tytułem Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Szczecin.

Rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Szczecin

 

Mija 77.  rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitnego polskiego poety który zginął w Powstaniu Warszawskim 4 sierpnia 1944 roku. Rok 2021 został ogłoszony rokiem pamięci także między innymi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.

Pamięć wybitnego poety tuż  po wojnie została upamiętniona między innymi przez konkurs jego imienia przeznaczony dla młodych poetów i przyznaniem stypendium. Laureatem tej nagrody w 1948 roku został Tadeusz Różewicz za tom wierszy Niepokój z roku 1947.

I w tym miejscu warto przypomnieć, że o przyznaniu stypendium im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dowiedział się Tadeusz Różewicz w Szczecinie i stąd skierował do matki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – Stefanii Baczyńskiej pełen szacunku list z podziękowaniami. Wówczas Tadeusz Różewicz przebywał na Głębokim przy ul. Pogodnej.

W liście datowany na 21 lipca 1948 dziękując za stypendium Tadeusz Różewicz pisze:

To wyróżnienie, które ma dla mnie specjalnie miłe i drogie znaczenie – dla swojego charakteru – dało mi dowód, że linie poezji bez względu na środowisko i daty przecinają się. Sam nie byłem związany z młodą Warszawą. Tę samą robotę konspiracyjna i pisarską robiłem na prowincji – po małych wioskach i mieścinach. Trudno mi w tej chwili i w tym liście – jeśli będę w Warszawie – to sprawi mi wielką radość rozmowa z Panią. Chyba jedyną satysfakcją dla pisarza, poety naszego pokolenia, dla tego który ocalał, będzie jeśli wypowie to, o czym tamci myśleli. Jest to trud, którego nie podjął się jeszcze w Polsce żaden młody.

List do Stefanii Baczyńskiej prawdopodobnie był nadany w istniejącej do dziś placówce pocztowej przy ul. Zegadłowicza 12 na Głębokim.

Jest jeszcze jeden związek z pamięcią o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i naszym miastem. Przy tej samej ulicy Pogodnej na Głębokim ale dziesięć numerów dalej od domu, w którym przebywał Tadeusz Różewicz, mieszkał z żoną Jerzy Andrzejewski. Jerzy Andrzejewski był świadkiem na ślubie Krzysztofa i Barbary Drapczyńskiej 3 czerwca 1942 roku w kościele na Powiślu w okupowanej Warszawie. Barbara Baczyńska także zginęła w Powstaniu Warszawskim 1 września 1944 roku.

Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów – stwierdził Stanisław Pigoń reagując wstąpienie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego.

W Powstaniu Warszawskim zginęli także inni poeci m.in. Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Krystyna Krahelska.

 

Robert Artur Florczyk urodził się w 1963 roku. Jest szczecinianinem z urodzenia i zamiłowania. Studiował ekonomię, ukończył studia prawnicze. Działa wśród miłośników historii naszego miasta, a teksty o współczesnym i starym Szczecinie publikuje w prasie lokalnej i regionalnej oraz w Szczeciniarze. Swoje wiersze prezentował w tygodniku Morze i Ziemia, w Akademickim Radiu Pomorze i prasie polonijnej. Jego twórczość można też znaleźć w antologiach: W blasku świec…z Ziemi i z MorzaPrzepływający świat słowa. Laureat ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich i poetyckich. Od 2011 roku działa w szczecińskim oddziale ZLP. Ma na koncie trzy tomy poezji (Brama PortowaŁasztownia – kapsuła czasu i W Mieście Wenedów) oraz tomik prozy (Trzy razy Wolność!).