2 sierpnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Danuta-Romana Słowik: Róża

Spread the love

Danuta-Romana Słowik: Róża

Cykl: Blogowa czytelnia literacka

Zapraszam do Blogowej czytelni literackiej razem z Danutą-Romaną Słowik. Dzisiaj znowu będzie poetycko. Z przyjemnością prezentuję wiersz pod tytułem Róża, który pochodzi z tomu autorki pod tytułem Złamać skrzydło motyla…. Pamiętacie książkę  Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Mały książę? Utwór poetki przypomniał mi tę historię już po pierwszym czytaniu. W życiu spotykamy wielu ludzi, a słów jeszcze więcej mówimy, piszemy…, a wyjątkowe więzi zawieramy zaledwie z garstką. Po raz kolejny do naszej czytelni powraca temat miłości, która w sposób wyjątkowy odmienia nasze życie. Nie pozwólmy jej zwiędnąć w tłumie. Życzę lektury pełnej refleksji.

 

Róża

 

Róż sto tysięcy

i wierszy

dokładnie tyle

 

Wszystkie o płatkach

i woni czerwonej

I o miłości

 

A ja

gdy ujrzałam ciebie

wiedziałam

żeś jedyna

 

Danuta-Romana Słowik o sobie…

Urodziłam się w Międzyzdrojach, ale od najmłodszych lat mieszkałam w Szczecinie. Zawsze uważam Szczecin za moje miasto rodzinne, moje prawdziwe miejsce na ziemi. Tu się wychowałam, chodziłam do przedszkola, do szkoły, tu również założyłam rodzinę. Zawierucha dziejowa ostatnich dekad XX wieku spowodowała, że pod koniec lat 70. opuściłam Szczecin – początkowo zamieszkałam w Sosnowcu, a w połowie lat 80. wyjechałam z kraju. Ponad 30 lat spędziłam w Nadrenii-Palatynacie – cudownej krainie lawendą, figami, winoroślami pachnącej. A gdy na początku XXI wieku doczekałam zasłużonej emerytury, zaczęłam coraz częściej wracać do Szczecina. Jak ptak wędrowny, który pod każdym niebem czuje się, jak w domu, mam wreszcie czas na Europę bez granic, na poznawanie nowych ludzi i odświeżanie starych znajomości, na powroty w czasie i przestrzeni, na malowanie obrazów ilustrujących moje liczne podróże, jak i na pisanie książek, których w międzyczasie jest już 6:

Tułacze losy – opowieść w dwóch częściach, Europa bez granic – zbiór wierszy pisanych na obczyźnie, Rozmowa… z jednej nocy – powieść, Złamać skrzydło motyla – tomik poezji, …a Majka siedzi – dziennik, Historie… z życia wzięte – zbiór opowiadań – to dorobek moich ostatnich lat.

Dużo czasu poświęcam spotkaniom literackim, łączeniu środowisk poetyckich wywodzących się spośród poetów Polonijnych jak i z Polski. Zbliżanie do siebie Polaków rozsianych po świecie stało się moim mottem życiowym, gdyż ja również siebie zaliczam do obydwu tych grup – utożsamiam się z Polonusami jak i Polakami żyjącymi w kraju. Najprościej określiłabym siebie Europejką z polską duszą…