11 lipca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Sobota przeplatana poezją i muzyką

Spread the love

Sobota przeplatana poezją i muzyką

Cykl: Rozrywki sówki

W sobotę, 10 lipca 2021 roku w Klubie 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się V Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza Od Morza do Tatr, a właściwie również Od Odry do Renu ze względu na wyjątkowych gości. Wydarzenie miało  miejsce w ramach VI Szczecińskiej Wiosny Poezji organizowanej przez ZLP Oddział w Szczecinie.

W Klubie 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej poezja przeplatała się z muzyką. V Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza otworzył prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Leszek Dembek. Opowiadał on Szczecińskiej Wiośnie Poezji oraz działaniach organizacji, którą reprezentuje. Uczestnicy mieli też okazję poznać gości z niemieckiej polonii, których zaprosiła poetka, prozatorka i malarka, Danuta Romana Słowik. Aktywnie działają i rozpalają ognisko słowa. Byli to: Leonard Paszek, Anna Wiencek oraz Piotr Gabriel Skorupa. Szczecińskie środowisko powitało ich upominkiem. Odwiedziła nas również prezes koszalińskiego oddziału ZLP, Ludmiła Janusewicz.

Po opisanym wstępie nadeszła pora na turniej, który przeprowadziły poetki od niedawna należące do szczecińskiego ZLP: Małgorzata Hrycaj i Magdalena Sowińska. Oprawą muzyczną zajął się Damian Gralak, grając na gitarze i śpiewając. Zawodowo jest nauczycielem historii. Prezentowany repertuar był niezwykle wszechstronny – uczestnicy i widzowie mogli usłyszeć kompozycje muzyczne między innymi Krzysztofa Myszkowskiego. Przejdźmy do turnieju. Przebieg był hybrydowy. Autorzy prezentowali swoje wiersze osobiście, ale też osoby, które nie miały możliwości przybycia prezentowano w formie nagrań audio i video – oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio nadesłali zgłoszenie w obowiązującym regulaminowym terminie. Po wszystkich prezentacjach przeplatanych muzyką nadszedł czas, aby jury udało się na obrady. W jego skład wchodzili: Leszek Dembek – przewodniczący, Krystyna Rodzewicz – pisarka i wiceprezes szczecińskiego ZLP oraz Róża Czerniawska-Karcz – pisarka, animatorka kultury, publicystka.

W czasie, gdy obradowało jury Salę Teatralną Klubu 12. Dywizji Zmechanizowanej wypełniły dźwięki muzyki, śpiew, a niektórzy nawet poderwali się do tańca. Zapewnieniem rozrywki muzycznej zajmował się nie kto inny, tylko Damian Gralak. Nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Leszek Dembek poprosił Różę Czerniawską-Karcz, by uroczyście odczytała werdykt. Grand Prix zdobyła Małgorzata Borzeszkowska za wiersz Rozważania żniwiarza pana Breugla. Przyznane zostały również wyróżnia dla: Macieja Anczyka za wiersz Nocołap z kamieniec, Leonarda Paszka za utwór Dom – marzenie i Ludmiły Janusewicz za wiersz Przepiórka. Z kolei Aneta Gawriłow za utwór Zbrodnia w afekcie otrzymała Nagrodę Prezesa szczecińskiego oddziału ZLP.

Pożegnanie było poetyckie – uczestnicy usłyszeli pozakonkursowe wiersze. Róża Czerniawska-Karcz zaprezentowała również utwór poety, prozaika, malarza, medaliera, Edwarda Siekierzyńskiego. A na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę Jonasza Kofty pod tytułem Pamiętajcie o ogrodach.