4 lipca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Poszukiwania między wersami…

Spread the love

Poszukiwania między wersami…

Cykl: Blogowe spotkania literackie

Zapraszam na kolejne Blogowe spotkanie literackie – tym razem z poezją. Zaprezentuję zbiór wierszy Poszukiwania – to publikacja zbiorowa, która ukazała się w ramach projektu Rzeczpospolita Poetycka. Został wydany przez Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego HLONDIANUM w 2009 roku. Życie to ciągłe poszukiwanie. Czego tak właściwie szukamy? Sensu? Szczęścia? Recepty na życie? Siły na pokonywanie przeciwności losu? A może Boga? Poszukajmy tego razem z poetkami i poetami.

Rzeczpospolita Poetycka, to projekt studencki, który powstał z inicjatywy Marka Janowskiego, Bartłomieja Ilcewicza i Jana Kaźmierczaka. Początkowo były to luźne spotkania, na których zainteresowani twórcy prezentowali poezję. Z czasem ludzie związani z inicjatywą zaczęli angażować się w działania mające miejsce na Wydziale Humanistycznym, w Instytucie Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Realizowano ją z dużym rozmachem w latach 2001-2003. Organizowano wieczory poetyckie, działał kabaret i propagowano kulturę słowa. Potem grupa ta ograniczyła swoją działalność. Jej wzmożenie nastąpiło na przełomie lat 2007/2008 w ramach Duszpasterstwa Akademickiego przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Powrócono do spotkań poetyckich. Odbywały się także koncerty i wernisaże. Ten zbiór wierszy jest podsumowaniem działań nieformalnej grupy.

W zbiorze znajdują się wiersze takich autorek i autorów, jak Justyna Borkowska, Anna Magdalena Gocek, Anna Grzegółka Bartłomiej Ilcewicz, Marek Janowski, Anna Kuśmierek, Krzysztof Rachmaciej, Marzena Rafacz, Adam Wiktor Siedlecki, Anna Słowińska, Marta Sokołowska, ks. Rafał Sorkowicz TCHR, Jakub Szafranek, S. Monika Maria Wodzińska. Wielość twórców i poetyk sprawia, że lektura jest różnorodna, choć tematycznie uporządkowana. Razem z poetami zaglądamy w głąb siebie i rozglądamy się po otaczającym nas świecie.

Tytuł brzmi Poszukiwania. W moim odczuciu całe życie człowieka, to swoiste poszukiwanie, choć we wstępie wspomniana jest jedynie młodość. Może to przez fakt, że autorzy byli młodzi, tworząc wiersze z tego zbioru. Pomijając jednak ten fakt, coś w tym jest. Dzieciństwo i lata młodzieńcze, to wzmożony okres poszukiwań. Dlaczego? Przede wszystkim kształtujemy własną tożsamość, odkrywamy świat wokół nas i siebie. Poszukujemy własnych wartości – tego, co dla nas najważniejsze i to szukanie oraz odnajdywanie trwa latami, ponieważ zmienia się nasza świadomość, nasze światopoglądy, a także priorytety. W wyniku dojrzewania nasze cele się zmieniają. Nic nie jest stałe. Wróćmy jednak do wierszy.

Czego poszukują poetki i poeci w tym tomie? W kręgu poszukiwań znajduje się miejsce w społeczeństwie – w swoim małym lub większym świecie, czyli w rodzinie, na uczelni, w pracy, a nawet w Kościele. Obiektem poszukiwań jest również droga i recepta na życie w często na trasie zawiłych ścieżek i wyborów. Życie nie należy do najłatwiejszych. Wielokrotnie dopadają nas wątpliwości, czy idziemy w dobrym kierunku, czy wybieramy słusznie. Wszystko to ma doprowadzić nas do jednego: szczęścia. Ważną rolę odgrywa w tym zbiorze wiara.

Patrzymy na życie i skomplikowany obraz człowieczeństwa przez pryzmat wiary. To ona jest jednym z celów poszukiwań, a jednocześnie okularami przez które spoglądamy. Zgadzam się jednak ze Stanisławem Rapiorem, że nie jest to nachalne, a nawet chwilami odbiegamy od tego obszaru tematycznego. A co najważniejsze nie jest ona mieszana z polityką i ideologiami, czego w poezji zwyczajnie nie lubię. Tutaj wiara katolicka i bliskość jawi się, jako podpora dla człowieka, coś, co nadaje istnieniu sensu. Jest oparciem w szczęściu i trudnych chwilach, pomaga się wyciszyć, jak również znaleźć motywacje do działania, do podążania po niekiedy zawiłych ścieżkach. Wielu ludzi tego potrzebuje.

Z czystym sumieniem mogę polecić zbiór wierszy Poszukiwania. Moja szczególna uwagę zwróciły utwory Anny Słowińskiej i nie tylko. Nie znajdziemy w nich gotowej recepty na życie, a raczej wskazówki, punkty zaczepienia. Człowieczeństwo, to bardzo skomplikowana trasa, którą kształtujemy w zgodzie z własnym sumieniem Życzę pełnej refleksji wędrówki między wersami.