9 czerwca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Czerwcowy Szczeciński Salon Poezji

Spread the love

Czerwcowy Szczeciński Salon Poezji

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam zapowiedź kulturalną dla miłośników dobrej poezji. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na czerwcowe wydanie Szczecińskiego Salonu Poezji, którego twórcą i gospodarzem jest Michał J. Kawecki. Wydarzenie odbędzie się na Dziedzińcu Menniczym 17 czerwca 2021 roku o godzinie 17.30. Wiersze Czesława Miłosza i Charlesa Baudelaire’a  zaprezentuje znany aktor teatralny i filmowy Artur Dziurman. O oprawę muzyczną zadba Roman Rydz, grając na akordeonie.

Kilka słów o poetach. Czesław Miłosz jest jednym z największych polskich poetów. Również prozaik, eseista, historyk literatury i tłumacz. W 1980 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Jest też laureatem wielu innych prestiżowych nagród literackich. W jego poezji dominuje  intelektualizm, precyzja języka, jasność i dokładność opisu. Twórczość drugiego poety z trochę odmienna. Charles Baudelaire, to jeden  z najważniejszych i bardziej oryginalnych poetów francuskich XIX wieku. Był prekursorem symbolizmu i dekadentyzmu. Jego twórczość wzbudzała kontrowersje przez nasycenie erotyką i brzydotą. Często podejmował tematy egzystencji na marginesie społecznym oraz buntu przeciwko tradycji i religii.

Artur Dziurman, który będzie czytał wiersze, jest aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – ukończył ją w 1987 roku. W latach 1987–1989 aktor krakowskiego Teatru Bagatela, od 1989 roku związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Na dużym ekranie zadebiutował w 1987. Wystąpił w melodramacie Rajski ptak Marka Nowickiego. Rok później pojawił się również na małym ekranie w serialu Akwen Eldorado, jako główny bohater. Brał również udział w realizacji głośnego spektaklu Teatru Telewizji Do piachu... według Tadeusza Różewicza. Do tej pory na jego koncie uzbierał się ogromny dorobek. Jest też doświadczonym aktorem dubbingowym. Jedną z najsłynniejszych realizacji tego typu jest z pewnością mówiona rola Lucjusza Malfoya w trzech częściach Harry’ego Pottera.

Do zobaczenia!