4 czerwca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Spotkanie z Agnieszką Gładzik

Spread the love

Spotkanie z Agnieszką Gładzik

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam kolejną zapowiedź wydarzenie kulturalnego dla miłośników literatury. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza na spotkanie z Agnieszką Gładzik promujące jej ostatnią powieść pod tytułem Znak Gryfa. Odbędzie się ono 18 czerwca 2021 roku o godzinie 18.00 w filii numer 7 wcześniej wspomnianej biblioteki. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie dla ograniczonej liczby osób (obowiązują bezpłatne wejściówki) oraz w formie transmisji na Facebooku.

Agnieszka Gładzik jest anglistką. Wychowywała się w Szczecinie, a obecnie mieszka w Gdańsku. Interesuje się przede wszystkim historią Niemiec i Szczecina, co da się zauważyć, zaglądając do jej książek. Znak Gryfa jest jej czwartą powieścią. Pozostałe tytuły, to: Pomorzanie, Republika i Daleko od morza.

Podczas lektury Znaku Gryfa nie zawędrujemy zbyt daleko w przestrzeni, ale w czasie już tak. Znajdziemy się w Szczecinie, choć trafniejszą nazwą byłby Stettin. Tuż przed wybuchem I wojny światowej wspomniane przed chwilą miasto staje się najnowocześniejsze w ówczesnych Niemczech. Główną bohaterką jest Kiira Fersen, trzydziestoletnia nauczycielka w liceum dla dziewcząt, kobieta dumna, lecz uwikłana w konwenanse i ograniczona lojalnością wobec rodziny. Stara się odsunąć swoje aspiracje, by ratować dobre imię własnej rodziny. Pewnego dnia poznaje amerykańskiego psychiatrę, Emila. Budzi się w niej tęsknota za innym życiem. Mężczyzna udowadnia, że możliwe jest zajrzenie do umysłu innej osoby i poznanie jej sekretów. Młoda kobieta stawia wszystko na jedną kartę i rusza z Emilem w podróż po Niemczech, aby krzewić jego idee i pomóc mu uzyskać wsparcie na dalsze badania. Pomimo sukcesów i zawartych znajomości w elitarnych kręgach bohaterka zacznie boleśnie odczuwać konsekwencje swojej decyzji. Wkrótce ma się okazać, że za Emilem stoi tajemniczy pracodawca, a prawda o istocie jego eksperymentów jest nieco inna. Para zostanie wciągnięta w niebezpieczną grę.

Do zobaczenia!