10 maja 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Szczeciński Salon Poezji: twórczość Leśmiana

Spread the love

Szczeciński Salon Poezji: twórczość Leśmiana

Cykl: Rozrywki sówki

Mam zapowiedź kulturalną dla miłośników twórczości Bolesława Leśmiana i nie jest to wydarzenie on-line. Będzie okazja, by się spotkać na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Już 20 maja 2021 roku o godzinie 17.30 odbędzie się spotkanie z cyklu Szczeciński Salon Poezji, którego gospodarzem jest Michał J. Kawecki. Wiersze jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku przeczyta znana i ceniona aktorka teatralna, filmowa oraz telewizyjna, Beata Ścibakówna. Oprawą muzyczną zajmie się Oleg Wolański – zagra na akordeonie.  Wstęp: 10 zł.

Bolesław Leśmian znany jest wśród czytelników, jako autor niezwykłych erotyków. Przyniosło mu to miano twórcy współczesnego języka miłosnego polskiej literatury. Na potrzeby swoich wierszy stworzył wiele neologizmów – określa się je dziś leśmianizmami. Najważniejszą bohaterką twórczości poety była natura, którą postrzegał jako żywioł metafizyczny. Można w niej znaleźć również ponadnaturalne zjawiska i istoty.

Beata Ścibakówna jest absolwentką warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W latach 1992-1997 była aktorką Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Współpracowała z wieloma teatrami warszawskimi takimi, jak Komedia, Bajka, Polonia, Syrena, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Od roku 1997 aktorka stołecznego Teatru Narodowego. Laureatka wielu nagród. Wśród szerokiej publiczności znana jest ze znakomitych ról filmowych i popularnych seriali telewizyjnych. Została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Do zobaczenia!