9 maja 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Baczyński w eseju – konkurs

Spread the love

Baczyński w eseju – konkurs

Cykl: Rozrywki sówki

Znalazłam konkurs dla uczniów szkół średnich i studentów. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu ogłasza XVIII Ogólnopolski Konkurs na Esej. Tegoroczny temat brzmi Baczyński – nasz współczesny?. Mija sto lat od narodzin poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego twórczość jest znana i lubiana. Nie jest jednak tak, że o jego dziełach wiemy już wszystko lub prawie wszystko – wręcz przeciwnie. Potencjał interpretacyjny nie został do tej pory wyczerpany. Jego wiersze nabierają życia z każda kolejną lekturą – oczywiście, mowa o lekturze uważnej i otwartości czytelnika na nowe doznania literackie.

Zadanie uczestnika, to napisanie eseju. Spróbujmy zastanowić się nad aktualnością poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Co może nam powiedzieć w roku 2021? Czy dzisiejszy czytelnik jest w stanie odnaleźć w niej coś istotnego i f frapującego? A może wiersze te mówią coś o nas samych? Organizatora ciekawi współczesny, a przy tym możliwie osobisty odbiór tej poezji. Tekst nie powinien przekraczać pięciu stron maszynopisu. Utwór nie może być wcześniej publikowany, ani nagradzany w innych konkursach.  Zgłoszeń dokonujemy za pomocą poczty tradycyjnej i elektronicznej do 29 listopada 2021 roku. Adres: Miejska Biblioteka Publiczna im Jana Pawła II, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole. E-mail: promocja@mbp.opole.pl.

Prace oceni jury w składzie: dr hab. Adrian Gleń (pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, krytyk literacki), dr hab. Jacek Gutorow (pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, tłumacz, eseista, krytyk literacki),  dr Sławomir Kuźnicki (pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, krytyk literacki). Na laureatów w obu kategoriach (uczniowie, studenci) czekają następujące nagrody: 750 zł (I miejsce), 600 zł (II miejsce), 400 zł (III miejsce), dwa wyróżnienia po 100 zł oraz pięć nagród rzeczowych. Szczegółowe informacje i regulamin znajdziecie tutaj: https://mbp.opole.pl/niezdefiniowana/wydarzenia/konkurs/xviii-ogolnopolski-konkurs-na-esej/. Powodzenia!