Pokaż, jak piszesz – konkurs
Cykl: Rozrywki sówki
Spieszę do Was z zapowiedzią kolejnego konkursu – tym razem poetyckiego. Galeria Literacka przy Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne FRAZA ogłaszają XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia. Inicjatywa ma charakter otwarty. Jej cele, to popularyzacja poezji współczesnej, wspieranie twórców z dorobkiem i młodych talentów oraz propagowanie poezji ambitnej, trudnej.
Zadanie uczestnika, to napisanie od pięciu do ośmiu wierszy o łącznej objętości do około stu pięćdziesięciu wersów. Prace nie mogą być wcześniej publikowane, ani nagradzane w innych konkursach. Utwory wydrukowane w czterech egzemplarzach wysyłamy pocztą do 30 września 2021 roku – decyduje data stempla pocztowego. Adres: Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, ul. Szpitalna 34, 32-300 Olkusz. Opłata za udział w konkursie wynosi 30 zł. Prace oceni jury w składzie: Magdalena Rabizo-Birek (krytyk literacki, redaktor naczelna kwartalnika Fraza), Marta Podgórnik (poetka) i Janusz Radwański (poeta).
Gówna nagroda, to wydanie autorskiego tomu poetyckiego. Pozostali nagrodzeni oraz wyróżnieni otrzymają nagrody pieniężne i książkowe. Laureaci pierwszej nagrody zobowiązani są dostarczyć organizatorom zestaw od trzydziestu do pięćdziesięciu wierszy. Część nakładu tomiku zwycięzcy będzie rozprowadzana przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne FRAZA i Kwartalnik Literacko-Artystyczny Afront. Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na listopad 2021 roku. Szczegółowe informacje i regulamin znajdziecie tutaj: https://bwaolkusz.com/konkurs-im-kazimierza-ratonia/. Powodzenia!
O autorze
Szczecinianka, blogerka, wierszokletka, dziennikarka, członkini Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie. Jej dziennikarski debiut miał miejsce w grudniu 2009 roku na łamach bezpłatnego kwartalnika fantastyczno-kryminalnego „Qfant” – ukazał się wtedy wywiad z pisarzem, Stefanem Dardą. W 2010 roku została wyróżniona w konkursie dla dziennikarzy obywatelskich „Żywe Miasto” zorganizowanym przez portal mmszczecin.pl za jeden z artykułów z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, w którym pisała o zapomnianych i zaniedbanych zabytkach Szczecina. W dodatku kulturalnym „Poliartyzm” przy „Wieściach Polickich” pełniła funkcję redaktora naczelnego (2015-2016). Publikowała teksty prasowe również na łamach „Prestiżu. Magazynu Szczecińskiego”, „Wyjątku”, „Pryzmatu Literackiego”, Wieści Polickich” oraz pisała teksty dla „SzczecinBloga”. Prowadzi również bloga pod nazwą „Edis Anonima Art” na temat kultury i literatury, ale porusza sporadycznie inne tematy. Jej utwory poetyckie można znaleźć w „Pegazie Lubuskim”, „Poezji Dzisiaj”, almanachach Korytowskich Nocy Poetów oraz antologii „Przepływający świat słowa”. Wiersze w trzech edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę” znalazły się pośród „wierszy zauważonych”, a w czwartej jej zestaw został wyróżniony. Autorka tomów poezji „Roztańczony atrament” i „(nie) z tej bajki”. Inicjatorka akcji „Przygarnij wiersz – on nie gryzie”, która promowała poezję szczecińskich literatów.