7 maja 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Spotkanie z Rafałem Hetmanem

Spread the love

Spotkanie z Rafałem Hetmanem

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam zapowiedź kulturalną dla ludzi ciekawych historii i miłośników literatury. Już 10 maja 2021 roku o godzinie 18.00 rozpocznie się spotkanie z Rafałem Hetmanem zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie. Autor będzie promował swoją najnowszą książkę pod tytułem Izbica, Izbica. Porozmawia z nim Anna Godzińska. Transmisja będzie dostępna na profilu biblioteki (Facebook). Wydarzenie odbędzie w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

Rafał Hetman urodził się 1987 roku. Publikował między innymi w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, czy magazynie Chidusz. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

Książka Izbica, Izbica, to literatura faktu. Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim, żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostało niewiele. Ocalało dwadzieścioro troje osób, z których żadna nie chciała w tej miejscowości pozostać. Autor, Rafał Hetman wydobywa z niepomięci postacie i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia. Opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni, katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie – autor z rozmów, dokumentów i świadectw układa mozaikę polsko-żydowskiej przeszłości. Zwraca uwagę na to, że jej cień pada daleko poza wojenne lata.

Do zobaczenia on-line!