25 kwietnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Dmitry Glukhovsky w roli głównej…

Spread the love

Dmitry Glukhovsky w roli głównej…

Cykl: Rozrywki sówki

Dzisiaj mam zapowiedź kulturalną dla miłośników literatury. Empik organizuje kolejne spotkanie z cyklu Premiery online. Tym razem ich gościem będzie Dmitry Glukhovsky, autor książki Outpost.. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia 2021 roku o godzinie 18.00. Transmisję znajdziecie na profilu księgarni (Facebook). Z głównym bohaterem wydarzenia porozmawia Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie będzie możliwość zadawania pytań w komentarzach pod streamingiem. Spotkanie tłumaczone będzie na język migowy.

Dmitry Glukhovsky urodził się w 1979 roku. Jest rosyjskim pisarzem, dziennikarzem i felietonistą. Pracował dla Euronews TV, Deutche Welle i Russia Today. Z kolei pisze dla Harper’s Bazaar, l’Officiel i Playboya. Jest laureatem nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej. Należy do pokolenia rosyjskich literatów krytycznie oceniających politykę swojego kraju i wzywających do jej pełnej demokratyzacji. Duży rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść zatytułowana Metro 2033. Zaczął ja pisać mając zaledwie osiemnaście lat. Kolejne fragmenty utworu publikował w interenecie i pozwalał do pewnego stopnia czytelnikowi wpływać na fabułę. Ukończoną książkę wydał w Rosji, w 2005 roku. W 2009 wydał drugą część trylogii, czyli Metro 2034, a w 2015 ostatnią część, Metro 2035.Swój literacki pomysł rozwinął również w międzynarodowym projekcie pod nazwą Uniwersum Metro 2033, pod którego szyldem publikują autorzy z całego świata. Ma na koncie również takie tytuły, jak Witajcie w Rosji, Witajcie w Rosji. Oni czasem wracają, Futu.re, Czas zmierzchu, Tekst, Koniec drogi, a najnowszy, to Outpost.

Jakie wydarzenia znajdziemy na kartkach książki Outpost? Historia Rosji praktycznie dobiegła końca, choć niektórzy usiłują nieporadnie dopisywać jej kolejne rozdziały. Mimo, że wciąż rodzą się dzieci, mimo, że Jegor beznadziejnie zakochał się w Michelle, mimo, że Pałkan nie przestaje wydzwaniać do Moskwy i błagać o uzupełnienie wyczerpujących się rezerw żywności, to Rosji w zasadzie już nie ma. Sieci połączeń transportowych i telekomunikacyjnych też nie ma, zostały zerwane, a w najlepszym wypadku uszkodzone. Odległość 250 kilometrów, która dzieli Moskwę od Placówki w Jarosławiu, wydaje się być dystansem zawrotnym. To dlatego tam, po drugiej stronie mostu nie ma już nic prócz pustych, uśpionych na wieki miast. Tak twierdzi Pałkan i chciałby, żeby jego przybrany syn, Jegor się z tym pogodził. Jednak skoro tak jest, to dlaczego most jest tak pilnie strzeżony? Z jakiego powodu wartownicy tak intensywnie wpatrują się w otulającą go, zieloną, nieprzeniknioną mgłę? Czyżby spodziewają się, że ktoś lub coś może przyjść zza kotary toksycznych wyziewów? Pewnego dnia przychodzi. Co przyniesie? Zbawienie? Zagładę? Odkupienie? Potępienie? Co wie? Co ukrywa? Czego chce? Jak splecie swój los z mieszkańcami jarosławskiej placówki?

Dużo pytań, prawda? Ciekawskim polecam książkę i spotkanie. Co zobaczenia on-line!