20 kwietnia 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Harry Potter – sprawdź swoją wiedzę

Spread the love

Harry Potter – sprawdź swoją wiedzę

Cykl: Sowie myśli

Dzisiaj moje myśli kręcą się wokół gry towarzyskiej, która niedawno dostałam w prezencie, właściwie  – jak to się mówi – od zajączka. To Trivial Pursuit Harry Potter. Nie pierwszy raz wspomnę o tym, że jestem fanką serii o młodym czarodzieju, który nazywa się Harry Potter. W dzieciństwie na każdą kolejną książkę z tego cyklu czekałam z niecierpliwością, a gdy tylko wracałam z księgarni po premierze, która miała często miejsce o północy, to od razu zabierałam się za czytanie. Ekranizacje też chętnie oglądałam. Nawet ze świętej pamięci przyjaciółka zaczęłyśmy układać własne historie ze świata magii, jednak tworzyłyśmy, a spisywałyśmy je w przyozdobionym zeszycie. Treść przybierała formę dziennika, wzorując się na dzienniku Toma  Marvolo Riddle;a. Wróćmy jednak do omawianej gry.

Co zawiera zestaw do gry? Pudełko, kartę z instrukcją, 100 kart z pytaniami, kostkę oraz znacznik. Gra przeznaczona jest dla osób w wieku dwunastu lat i więcej. Minimalna ilość graczy, to dwie osoby, ale może być ich więcej. Z jakimi pytaniami będą mieli do czynienia gracze? Oto kategorie: Czarna magia, Hogwart, Zaklęcia i eliksiry, Magiczne przedmioty, Magiczne postacie, Zwierzęta i magiczne stworzenia. Każda z kategorii oznaczona jest innym kolorem. Te same barwy znajdziemy na kostce do gry.

Teraz przejdźmy do gry i się przygotujmy. Wyjmujemy karty z pytaniami z pudełka, tasujemy je i wkładamy pionowo do stojaka tak, aby jego ścianka zakrywała odpowiedzi, które znajdują się na drugiej stronie każdej karty. Wybieramy pierwszego gracza. Następnie kolejność jest zgodna z ruchem wskazówek zegara. Przejdźmy teraz do rozgrywki. Gracz rzuca kostką, by wylosować kolor kategorii. Następnie druga osoba znajdująca się po lewej stronie gracza wyciąga pierwsza widoczna kartę z talii i odczytuje pytanie z wylosowanej kategorii Przy prawidłowej odpowiedzi kartę wkładamy na koniec talii. Następnie rzucamy kostką ponownie, aby wylosować pytanie punktowe. Przy prawidłowej odpowiedzi zatrzymujemy kartę oraz kładziemy ją przed sobą. By wygrać kolejną, odpowiadamy na pytanie z następnej karty. Jeżeli uczynimy to prawidłowo, to możemy wylosować kolejne pytanie punktowe. Kontynuujemy do momentu udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi. Potem na pytania odpowiada następny gracz.

Wygrywa ten, kto uzbiera sześć kart, czyli odpowie prawidłowo na dwanaście pytań. W przypadku, jeśli ktoś uzbiera ich tyle w swojej pierwszej rundzie, pozostali gracze mogą próbować osiągnąć taki sam wynik i zakończyć rozgrywkę remisem. Można też przyspieszyć grę. Jak to zrobić? Ustalić, że zdobywa się kartę po każdej prawidłowej odpowiedzi.

Warto też ustalić przed rozgrywką, jak szczegółowa musi być odpowiedź, żeby została uznana za prawidłową. Gracze z pewnością będą się różnili poziomem wiedzy na temat świata Harry’ego Pottera. Miło wspominam pierwsza grę. Z przyjemnością przypomniałam sobie to uniwersum. Wróciły tez przyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Co do poziomu trudności pytań, to nie były zbyt trudne, ale szczegółowe. Czasem człowiek ma odpowiedź na końcu języka. Gdy nie znamy odpowiedzi, to możemy przypomnieć sobie serię. Gra rewelacyjnie sprawdzi się podczas domowych imprez, a nawet w trasie. Polecam – udanej zabawy!