1 marca 2021 Autor Edyta Edis Anonima Rauhut 0

Róża Czerniawska-Karcz

Spread the love

Róża Czerniawska-Karcz

Cykl: Ludzie kultury

Dzisiaj w ramach cyklu Ludzie kultury chciałabym Wam przedstawić członkinię Związku Literatów Polskich Oddziału w Szczecinie, poetkę, eseistkę, publicystkę, redaktorkę serii:akcent i animatorkę kultury, Różę Czerniawską-Karcz.

Bohaterka tej publikacji ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako nauczycielka przepracowała trzydzieści pięć lat. Uczyła w szczecińskich szkołach: w podstawówce, gimnazjum i liceum. Ponad dwadzieścia lat pracowała z uczniami niepełnosprawnymi, niewidomymi i niedowidzącymi. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania została odznaczona w 2004 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W 2000 roku (po wydaniu swojego pierwszego tomu wierszy), zaczęła swoją działalność literacką w szczecińskim oddziale Związku Literatów Polskich. Dwa lata później po wydaniu kolejnych tomów poetyckich oraz intensywnej pracy na rzecz promocji literatury została przyjęta w do ZLP. W latach 2011-2015 (jako druga kobieta w szczecińskim oddziale po Ninie Rydzewskiej) pełniła funkcję prezesa oddziału razem z Rafałem Podrazą na stanowisku wiceprezesa. To właśnie podczas jej kadencji miało miejsce ponad 150 spotkań literackich i promocji w Szczecinie, regionie i kraju, w tym również spotkań W Pałacu literacko, cyklu spotkań z pisarzami nie tylko szczecińskimi w Pałacu Młodzieży-PCE.  Zrealizowała razem z Rafałem Podrazą i szczecińskimi pisarzami z ZLP 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego O wers Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, którego celem było odkrywanie młodych talentów poetyckich. To za Jej kadencji ustanowiono Nagrodę im. Niny Rydzewskiej: Róża Poetów i Żagiel Marynistów. Od 2012 roku zaczęła się ukazywać seria:akcent i nieprzerwanie przez 9 lat ukazują się książki w ramach tego cyklu. Róża Czerniawska-Karcz jako redaktorka serii nie tylko umożliwia autorom przy udziale ZLP w Szczecinie wydanie publikacji książkowej, ale również wspiera autorki oraz autorów na każdym etapie jej powstawania – od opracowanie i selekcji materiału, przez jego redakcję i korektę, aż po efekt edytorski wydania i każdorazową promocję książki i autora.  Po zakończeniu kadencji w 2015 roku, Róża Czerniawska-Karcz nadal wydaje książki w serii:akcent, organizuje wydarzenia promujące literaturę i  prowadzi spotkania w różnych instytucjach kultury w Szczecinie, regionie i kraju.

Twórczość literacka jest równie interesująca jak bogata działalność samej Animatorki. Poetka debiutowała w 1999 roku tomem po prostu wiersze. Po debiucie brała udział w wielu konkursach i była nagradzana. W 2005 roku została nawet Wicemistrzynią Słowa w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim O Złote Gęsie Pióro (Wąglany-Białaczów 2005).  Ponadto publikowała w periodykach, antologiach i almanachach. Następne lata obfitowały kolejnymi publikacjami: jak słońce w kroplach…, makijaż jesienny…, Sny motyli (tom prozy poetyckiej),  A w moim oknie kwitnie jesień. Dwa arkusze poetyckie: Strofy Księżycowej Pani (haiku) i Tulipanowe pejzaże. Druga dekada XXI w. była równie owocna, powstały tomy wierszy:…w kropli Czasu, Namaluj mnie… (ekfrazy do obrazów Veermera), Zapytaj jabłoni…, pisać przyjaźń…

W ramach współpracy z Rafałem Podrazą, w tym współredagowania wielu książek pisarza, w 2016 roku powstała publikacja, zbeletryzowana historia o Magdalenie Samozwaniec: Madzia i… Magdalena.  W 2018 roku wyszedł zbiór esejów Z Akcentem na…, pokłosie odczytań twórczości poetyckiej i prozatorskiej autorek i autorów z serii:akcent.

I na koniec refleksja liryczna. Motywem przewodnim w twórczości Poetki jest nieodmiennie Czas, (prezentujący się także w tytułach Jej tomów) wielowymiarowy oraz wszechogarniający… otwierający i zamykający się, na przykład, w tych kilku wersach:

Za furtką Dnia Stoi Czas

Wsparty o kilka godzin

Zagląda Tam gdzie nie ma już nas

A jednak… Nie odchodzi…